DNA carrying magnetic bioaffinity sorbents for systemic lupus erythematosus disease
Sistemik lupus eritematosus hastalığının tedavisi için DNA taşıyan magnetik biyoafinite sorbentler
  1. Tez No: 97825
  2. Yazar: MEHMET ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Özet ÖZET Bu çalışmanın amacı magnetik poli(2-hidroksietilmetakrilat) (mPHEMA) mikro kürelerin hazırlanması ve Sistemik Lupus Eritematosus (SLE) hasta plazmasından anti-DNA antibadilerin uzaklaştırılması amacıyla kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. mPHEMA mikroküreler 80-120 um çap arahğmda modifiye süspansiyon polimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Mikrokürelerin karakterizasyonu şişme deneyleri, ESR ve SEM ile yapılmıştır. İlk basamak mPHEMA mikroküreler in-vitro koşullarda insan kam ile temas ettirilmiş ve pıhtılaşma süreleri (pıhtılaşma zamanı, aktive kısmi tromboplastin zamanı ve protrombin zamanı) ve kan hücre kayıpları (platelet ve lökosit) izlenmiştir, ikinci basamak ise mPHEMA mikrokürelere karbodiimid aktivasyonuyla DNA immobilize edilmesidir, immobilize edilen DNA miktannm değiştirilmesi amacıyla karbodiimid ve DNA başlangıç derişimleri değiştirilmiştir. Daha sonra mPHEMA mikroküreler in-vitro koşullarda insan kam ile temas ettirilmiş ve pıhtılaşma süreleri ve kan hücre kayıpları izlenmiştir. DNA immobilize mPHEMA mikroküreler ile model antibadi human-lgG adsorpsiyonu kesikli ve sürekli kolon sisteminde incelenmiştir. SLE hasta plazmasından anti-DNA antibadi adsorpsiyonu ise kesikli sistemde incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen önemli sonuçlar şöyledir. Mikrokürelerin şişme oram % 34'dür. Polimerik yapıdaki magnetitlerin varlığı ESR ile gösterilmiştir. SEM fotoğraflarından ise polimerlerin küresel ve gözenekli bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. mPHEMA mikrokürelerin kan uyuşabilirliği istenilen düzeydedir. Karbodiimid aktive edilmiş mPHEMA mikrokürelere maksimum DNA immobilizasyonu 4.39 mg/g'dır. mPHEMA/DNA mikrokürelere maksimum human-lgG adsorpsiyonu 29.2 mg/g'dır SLE hasta plazmasından anti- DNA antibadi adsorpsiyonu ise 37.8 mg/g'dır. Maksimum adsorpsiyon pH'ı 7.4'dür. Non-spesifık human-lgG adsorpsiyonu ise 0.1 mg/g'dir. Sürekli kolon sisteminde human-lgG adsorpsiyon kapasitesi akış hızının artması ile azalmıştır. DNA immobilize mPHEMA mikroküreleri, adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma olmaksızın 6 kez tekrarlanan adsorpsiyon-esorpsiyon işleminde kullanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Summary ii SUMMARY The aim of this study is to develop magnetic poly(2-hydroxyethylmethacrylate) (mPHEMA) microbeads and to investigate their useability for the removal of anti- DNA antibodies from SLE patient plasma. mPHEMA microbeads, in the size range of 80-120 um, were produced by a modified suspension polymerization. mPHEMA microbeads were characterized by swelling tests, electron spin resonance (ESR) and scanning electron microscope (SEM). In the first step, mPHEMA microbeads were contacted with blood in in-vitro system. Clotting times (i.e., coagulation time, activated partial tromboplastin time and protrombin time) and lost of blood cells (platelet and leucocyte) were followed in these experiments. Then DNA was immobilized onto mPHEMA microbeads by carbodiimide activation. The amount of ligand immobilized was changed by changing the initial concentrations of carbodiimide and DNA Model antibody human-lgG and anti-DNA antibody adsorption from aqueous solution and human plasma were examined in batch and continuous column system. Important results obtained in this study are as follows: Swelling ratio of mPHEMA microbeads was 34%. The presence of magnetite in the polymeric structure was confirmed by the ESR. The mPHEMA microbeads have a spherical shape and porous structure. Blood-compatibility of mPHEMA microbeads was rather good. Maximum DNA immobilization of carbodiimide activated mPHEMA microbeads was 4.39 mg/g. Maximum human-lgG adsorption from aqueous solution was 29.2 mg/g. Anti-DNA antibody adsorption from SLE plasma was observed as 37.8 mg/g. Non-specific human- lgG adsorption was 0.1 mg/g. In the continuous process, human-lgG adsorption capacity of the microbeads decreased with an increase in the recirculation rate of solution. It was possible to reuse these DNA- immobilized mPHEMA microbeads without significant losses in the antibody adsorption capacities.