1960 sonrası Türk sanatında göç teması ve gündelik nesne kullanımı
The theme of migration and the use of everyday objects in Turkish art after 1960
  1. Tez No: 978253
  2. Yazar: MERAL BALCI GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN BUDUMLU İLDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Çağımızda göç teması önemini her daim sürdüren toplumsal konulardan olduğu gibi aynı zamanda disiplinler arası çok katmanlı bir temadır. Göç olayı, kişileri, başlangıcından bitişine kadar olan süreçte kültürel, coğrafi ve sosyal açıdan büyük ölçüde etkilemektedir. Göç; ekonomik, toplumsal, siyasi sebeplerle bireylerin veya toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye, bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine gitme, taşınma olarak tanımlanmaktadır. Göç teması bir yerden bir başka yere taşınan kimliklerin, köklerinden uzaklaşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda yine kimliklerin yaşadığı yer ile bağlantılı olan aidiyet kavramı ve göç esnasında taşınan gündelik nesneler ile oluşan ilişkisellik, araştırmanın ilk bölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde ise tanımlamalar yer almaktadır. Göç ile yer değiştiren günlük kullanım nesnesi, referans sanatçılar ışığında, örnek alınan eserleriyle üçüncü bölüm içerisinde yer almaktadır. Göç teması bağlamında oluşturulan kişisel çalışmaların yer aldığı dördüncü bölüm de ise otoetnografik yaklaşımla üretilen eserlere yer verilmiştir. Göç temalı eserler, fotoğrafik göstergelere dayanarak sanatçının geçmişi yeniden yorumlamasını sağlamaktadır. Böylece, hem kişisel anılar hem de toplumsal bellek daha anlaşılır hale gelmektedir. Sanatçılar, göçün etkilerini görselleştirerek kolektif hafızayı da canlı tutmaktadırlar. 1960 sonrası Türk Resim Sanatında göç temalı eserler üzerinde araştırmalar yapılarak, göç esnasında tarihsel, sosyal ve kültürel belleğin sanatsal göstergeler haline gelişleri değerlendirilmiştir. Göç temalı eserler kronolojik bir sırayla ele alınmış, 1960'tan günümüze Türk sanatçıları ve göç temalı eserlerindeki değişimler, farklılıklar ve benzerlikler üzerinde durulmuş, göç esnasında taşınan gündelik nesneler sanatsal bağlamda analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of migration is not only a social issue that has always maintained its importance in our age, but also a multilayered, interdisciplinary theme. Migration significantly impacts individuals from beginning to end, culturally, geographically, and socially. Migration is defined as the movement or relocation of individuals or groups from one country to another, from one settlement to another, for economic, social, and political reasons. The theme of migration emerges when identities move from one place to another, alienating them from their roots. The concept of belonging, which is also linked to the place of residence of identities, and the relationality formed by the everyday objects carried during migration constitute the first part of the research. The second part contains definitions. The third part, with exemplary works by reference artists, examines the everyday objects displaced by migration. The fourth part, which includes personal works created within the context of migration, features works produced with an autoethnographic approach. Migration-themed works allow the artist to reinterpret the past by relying on photographic indicators. Thus, both personal memories and collective memory become more understandable. By visualizing the effects of migration, artists also keep collective memory alive. Research has been conducted on migration-themed works in Turkish painting after 1960, assessing how historical, social, and cultural memory became artistic indicators during migration. Migration-themed works are discussed chronologically, focusing on the changes, differences, and similarities between Turkish artists and their migration-themed works from 1960 to the present. Everyday objects carried during migration are analyzed within an artistic context.