Haydar Tilbe'nin Mahzenü'l-Esrâr mesnevisinin bağlam dizini
The concordance of Haydar Tilbe's masnavi Mahzenü'l-Esrâr
- Tez No: 978258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Haydar Tilbe'nin Mahzenü'l Esrâr isimli eserinin bağlam dizin bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde öncelikli olarak müellif hakkında bilgi verilmiştir. Kendisiyle ilgili pek fazla bilgi bulunmayan müellif XV- XVI yüzyılları arasında yaşamıştır. Mahzenü'l-Esrâr isimli eserini dönemin Şiraz hükümdarı İskender'e ithaf ettiğinden Şiraz'da yaşadığı tahmin edilmektedir. Daha sonra Mahzenü'l- Esrâr isimli eser hakkında bilgi verilmiştir. Müellif ve çalışması Mahzenü'l Esrâr hakkında az sayıda çalışma yapılmış olduğu için araştırılan kaynak sayısı bu yüzden sınırlıdır. Eserin içeriği, nüshaları ve üzerine yapılmış çalışmalar hakkında bilgiler kısa kısa açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde eser, söz varlığı üzerinden incelenmiştir. Kelimeler; isimler ve fiiller olarak sınıflandırılmış ve kelime tahlilleri yapılmıştır. Bu bağlam dizin çalışması yapılırken TEBDİZ isimli çalışma sayfasından yararlanılmıştır. Beyit ve bölüm numaraları, elektronik kayıt tutulmuş olan TEBDİZ isimli sistem üzerinden dikkate alınarak yapılmıştır.Örnek kelimeler bölüm ve beyit numarası verilerek kaydedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Haydar Tilbe'nin Mahzenü'l- Esrâr isimli eserinin bağlam dizin çalışması yapılmıştır. Bağlam dizin çalışmasından önce, dizin hazırlanırken izlenen yöntemler kısa notlar halinde anlatılmıştır. Bu bağlam dizin çalışması hazırlanırken alfabetik sıraya dikkat edilmiş ve yine elektronik kayıt tutulmuş olan TEBDİZ isimli sistemdeki numaralandırmalar dikkate alınarak yapılmıştır. Sonuç kısmında da bağlam dizin hakkında bilgi verilmiş ve tezin genel tanıtımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine Haydar Tilbe's work named Mahzenü'l Esrâr in terms of context index. In the introduction section, information about the author is given first. The author, about whom there is not much information, lived between the 15th and 16th centuries. It is estimated that she lived in Shiraz because she dedicated her work called Mahzenü'l-Esrar to the Shiraz ruler of the time, Alexander.Later, information was given about the work called Mahzenü'l- Esrar. Since there are few studies on the author and her work Mahzenü'l Esrâr, the number of sources researched is therefore limited. An attempt has been made to briefly explain the content of the work, its copies, and the studies that have been conducted on it. In the first part, the work was examined in terms of vocabulary. Words were classified as nouns and verbs and word analyses were made. While conducting this context index study, the worksheet named TEBDİZ was used. The couplet and chapter numbers were made by taking into account the electronic record keeping system called TEBDİZ. Sample words were recorded by giving section and couplet numbers. In the second part of the study, a context index study of Haydar Tilbe's work titled Mahzenü'l- Esrar was conducted. Before the context index study, the methods followed in preparing the index were explained in short notes. While preparing this context index study, attention was paid to alphabetical order and the numbering in the system called TEBDİZ, which also keeps electronic records, was taken into account. In the conclusion section, information about the context index is given and a general introduction of the thesis is made.