El-Meydânî'nin Mecma'u'l-emsâl adlı eserinde tedvin yönteminin incelenmesi
Examination of the taddwin method in el-Meydani's work called Majma' al-Amthāl
- Tez No: 978259
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KARSLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Her milletin kendi dilinde mesel ve deyimleri vardır. Meseller zamanla dile farklı anlamlar kazandırır ve o dilin bir parçası haline gelirler. Hemen hemen her milletin dilindeki mesel ve deyimler eğitici ve yol gösterici unsurlar taşımaktadır. Söz dağarcığının bir parçası haline gelen meseller, geçmişin örf ve adetlerini yansıtmaktadır. Çünkü bu tür milli bir kimlik taşımakta ve o milletin farklılıkları göz önünde bulundurularak kullanılmaktadır. Dolayısıyla çoğu zaman meseller belli bir milletin kültürünü ve yaşam tazını ifade ederler. Her millette olduğu gibi Arapçada da çok sayıda mesel ve deyimler vardır. Arapça fesahat ve belagat dili olduğundan dolayı mesel ve deyimler uzun uzun konuşmaları özetleme özelliğine sahip olup günlük hayatta yaygın bir şekilde kullanılır hâle gelmişlerdir. Arapça ile Türkçe arasında ortak meseller dahi vardır. Türkler, Türkçe tercümeleri yoluyla Arapça atasözleri ile tanışmışlardır. Mesellerin bu önemine binaen Arap dili, belagatı ve edebiyatı alanında yapılan akademik çalışmalarda mesellerin önemli bir konumda yer aldığı görülmektedir. Tez ve makale düzeyindeki araştırmaların yoğunlaştığı bu konu elbette önemli bir düzeye gelmiş bulunmaktadır. Ancak buna rağmen Türkiye'de yapılan çalışmalar son derece kısıtlıdır. Zira mesel alanında akla ilk gelen Ebü'l-Fazl el-Meydânî'nin Mecmau'l-emsâl adlı kitabı üzerine yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Tezimizin asıl konusunu oluşturan Meydânî'nin Mecmau'l-emsâl adlı eseri üzerine yapılacak olan böyle bir çalışmanın ülkemizde ilk olacak olması konunun özgünlüğünü ve önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışmamız Mecmâu'l-emsâl literatürüne ışık tutması yönüyle de ayrı bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Every nation has metaphors and idioms in its language. Over time, these give different meanings to the language and become a part of that language. Almost every nation has educational and guiding elements in its language. Topics that become part of the vocabulary reflect the customs and traditions of the past. Because they carry a national identity and are used in consideration of the differences of that nation. Therefore, they often express the culture and way of life of a particular nation. As in every nation, there are many similes and idioms in Arabic. Since Arabic is a language of eloquence and eloquence, parables and idioms have the ability to summarize long speeches and have become widely used in daily life. There are even common metaphors between Arabic and Turkish. Turks recognized Arabic proverbs through their Turkish translations. Because of this importance, proverbs have an important place in academic studies in the field of Arabic language, rhetoric and literature. Of course, this subject, which is concentrated at the level of theses and articles, has reached an important level. However, despite this, studies in Turkey are extremely limited. As a matter of fact, studies on Abū al-Fazl al-Maydānī's Majma al-amsāl, which comes to mind first in the field of mesel, are almost non-existent. Studies on al-Maydānī's Majma al-amsāl, which constitutes the main subject of our thesis