Ö.S.Y.M. yapılan sınavlardaki kimya sorularının değerlendirilmesi
The Analysis of the chemistry questions in O.S.Y.M. examens
- Tez No: 97826
- Danışmanlar: PROF. DR. F. İNCİ MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Ülkemizde Ortaöğretimden Yükseköğretime geçiş; ÖSYM tarafından yapılan ÖSS sınavındaki başarıya ve öğrencinin Ortaöğretim esnasında gösterdiği performansın beraberce değerlendirilmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Söz konusu Yüksek Öğretime giriş sınavı 1974-1981 arasında ve 1999'dan itibaren tek basamaklı ve 1982-1997 yılları arasında ise iki basamaklı olarak uygulanmıştır. Tek basamaklı sınav soruları ÖSS ve iki basamaklı sınav soruları ise ÖSS ve ÖYS olarak değerlendirilmektedir. Her aşamada sorulan Kimya sorularının sayısı 1974 yılından günümüze kadar yapılan sınavlara ait kimya soruları öncelikle kimya konuları açısından sistematik olarak değerlendirilmiştir. 1998 yılına kadar yapılan sınavlarda sorulan kimya sorulan ortaöğretim kimya müfredatımn hemen hemen tamamını kapsadığı halde, 1998 ve 1999 yılı sorulan söz konusu müfredatın ancak yarısını kapsamaktadır. Örneğin; Kimyasal Denge, Çözünürlük Dengeleri, İndirgenme Yükseltgenme, Redoks, Elektroliz ve Hidrokarbonlar ve Fonksiyonel Gruplar gibi Organik Kimya konulanndan hiç soru bulunmamaktadır. Bu değerlendirme ile ilgili paralel kanıtlar 1998-99 yılında ÖSS sınavını başarıp gelen öğrencilerin kimya bilgilerinin eksikliğinin saptanması ile de desteklenmektedir. Biyoloji, Fizik ve Kimya Eğitimi Anabilim Dallarında 1999 yılı ÖSS sınavı sonuçlanna göre eğitim yapma hakkını kazanan toplam 122 öğrenciye uygulanan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Lise 1, 2 ve 3 sınıfları için öngörülen Kimya Eğitimi müfredat programı çerçevesinde hazırlanmış Kimya Başarı Testi sonuçlan söz konusu öğrencilerde kimya müfredat konulan ile ilgili önemli eksikler olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our county the student who want to go to the higher education finishing the secondary education all depends on their success during the secondary education notes rate and student selection (ÖSS) which are control by student selection center (ÖSYM) These examinations are held one step between 1974-1981 but its change two steps between 1982-1997. One steps examination is called student selection examination (ÖSS) but two steps examination called ÖSS and ÖYS. Number of selected chemical systematic subjects concerning about which are asked since 1974. All selected questions which has been asked during the exam until 1998 included chemical subjects which are in books. But these questions are decreased since 1998 and 1999. For example, chemical balance, Solution balance, Redoks, Electrolysis, Hydrocarbons and functional groubs. There were not any questions about organic chemicals. Conclusions of these results show that student who passed these exam lack of chemical knowledge. Student who obtain for their education in biology, phisics and chemicals in 1999 are examined by Ministry of Education concerning about chemic high school 1,2 and 3 class show that these students are seriously lack of some chemical knowledges.