Öğretmenlik meslek uygulamalarının görevdeki sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öz yeterlik algısıyla olan ilişkisi
The relationship between teaching practice courses and the self-efficacy perceptions of in-service social studies teachers and social studies teacher candidates
  1. Tez No: 978286
  2. Yazar: HİLAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlik uygulaması dersinin sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının öz yeterlik algılarıyla olan ilişkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülen bu çalışmada, katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu ve öz yeterlik algılarını ölçmek amacıyla ise öğretmen özyeterlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmenlik uygulaması dersini almış görevdeki öğretmenler, bu dersi almakta olan 4. sınıf öğretmen adayları ve bu dersi henüz almamış olan 1, 2 ve 3. sınıf öğretmen adayları arasında öz yeterlik algılarında anlamlı farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Öz yeterlik algılarının cinsiyet değişkenine göre farklılaşma durumu da değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlik uygulaması dersini tamamlayan görevdeki öğretmenlerin öz yeterlik algıları, bu dersi henüz almamış olan öğretmen adaylarına göre daha yüksek olup, 4. sınıf öğretmen adaylarının öz yeterlik algılarıyla benzer düzeydedir. Cinsiyet değişkenine göre ise gerek görevdeki öğretmenler gerekse öğretmen adayları arasında öz yeterlik algılarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar, öğretmenlik uygulaması dersinin öğretmen adaylarının mesleki gelişiminde kritik bir rol oynadığını ve bu dersin niteliğinin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, söz konusu dersin eğitim programının erken safhalarında uygulanmaya başlanması ve yapılandırılmış mentörlük desteğiyle desteklenmesi, öğretmen adaylarının öz yeterlik algısını güçlendirecek önemli adımlardan biri olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the Teaching Practice course and the self-efficacy perceptions of social studies teachers and teacher candidates. This study, conducted based on the quantitative research method, utilized a Personal Information Form to determine participants' demographic characteristics and the Teacher Self-Efficacy Scale to measure their self-efficacy perceptions. The study investigated whether there were significant differences in self-efficacy perceptions among in-service teachers who had completed the Teaching Practice course, fourth-year teacher candidates currently taking the course, and first-, second-, and third-year teacher candidates who had not yet taken the course. The differentiation of self-efficacy perceptions according to the gender variable was also evaluated. According to the research findings, the self-efficacy perceptions of in-service teachers who had completed the Teaching Practice course were higher than those of teacher candidates who had not yet taken the course, and were at a similar level to those of fourth-year teacher candidates. In terms of the gender variable, no significant differences were found in self-efficacy perceptions among either in-service teachers or teacher candidates. The results indicate that the Teaching Practice course plays a critical role in the professional development of teacher candidates and that the quality of this course needs to be enhanced. Furthermore, implementing the course in the early stages of the teacher education program and supporting it through structured mentorship will be one of the key steps in strengthening teacher candidates' self-efficacy perceptions.