AB ve Türkiye'nin göçmen politikalarının karşılaştırmalı analizi: Etkinlik, eşitsizlik ve sosyal uyum
A comparative analysis of immigration policies of the EU and Türkiye: Effectiveness, inequality, and social cohesion
- Tez No: 978285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Social Work, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada; uluslararası göçmen politikası belgelerini, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin resmi politika dokümanlarını, göç istatistiklerini, akademik makaleleri, hükümet raporlarını, sosyal uyum programlarına dair verileri ve diğer ilgili kaynakları kullana rak kuruldukları günden bugüne kadar Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin izledikleri göç politikalarının ve göçmenlerin temel ihtiyaçlarının bu politikalar kapsamında karşılanabilirlik düzeyinin ve yapılan çalışmaların entegrasyon sürecine etkilerinin analiz ini yapmak amaçlanmıştır. Çalışmada karma yöntem yaklaşımıyla hem geniş bir perspektif sunarak istatistiksel bilgileri değerlendirilmiş hem de bireysel deneyimleri anlamak için derinlemesine araştırmaları içermiştir. Anlaşılabilir olması amacıyla önce göç ve kavramlar hakkında bilgi verilmiş, sonra Avrupa Birliği ve Türkiye'de göç politikalarının gelişim süreçleri anlatılmıştır. Artından göç politikaları ve alınan kararların entegrasyon sürecine katkıları analiz edilmiştir. Sonuç olarak; Avrupa Birliği ve Türkiye'nin göç politikalarının ve sunulan hizmetlerin uyumlu olduğunu, entegrasyon süreçlerine olumlu katkılar sağladığını ancak Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde entegrasyon süreçlerini kötü etkileyebilecek bazı olumsuzların var olduğunu ortaya koymaktadı r. Çalışma, Avrupa Birliği ve Türkiye göç politikalarının eksiklerini ortaya koymayı ve göç konusunda daha etkin bir sürece katkı sağlamayı hedeflemektedir. ANAHTAR KELİMELER Göç, Türkiye, Avrupa Birliği, Sosyal Uyum, Entegrasyon
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the migration policies pursued by the European Union and Türkiye since their inception, the level of affordability of migrants' basic needs within these policies, and the impact of these efforts on the integration process, using international migration policy documents, official policy documents of the European Union and Türkiye, migration statistics, academic articles, government reports, data on social cohesion programs, and other relevant sources. The study employed a mixed methods approach, providing a broa d perspective and evaluating statistical information, while also in depth research to understand individual experiences. For clarity, information about migration and its concepts is first provided, followed by an explanation of the development of migration policies in the European Union and Türkiye . Subsequently, the contributions of migration policies and decisions to the integration process are analyzed. Conclusion: While the migration policies and services offered in the European Union and Türkiye are co mpatible and contribute positively to integration processes, there are some negative aspects that could negatively impact integration processes in Türkiye and the European Union. The study aims to highlight the shortcomings of the European Union and Türkiy e's migration policies and to contribute to a more effective migration process. KEYWORDS Migration, Türkiye , European Union, Social Cohesion, Integration