Polikistik over sendromu tanılı kadınlarda duygusal yeme durumu, fiziksel aktiviteye yönelik tutum ve zayıflık beklentilerinin incelenmesi
Investigation of emotional eating status, attitudes towards physical activity, and thinness expectations in women diagnosed with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 978303
  2. Yazar: İREM DURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı almış kadınların duygusal yeme düzeyleri, fiziksel aktiviteye yönelik tutumları ve zayıflık beklentileri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Betimsel tarama modeliyle yürütülen çalışmada, 19–50 yaş aralığında PKOS tanısı almış 197 kadından elde edilen veriler kullanılmıştır. Katılımcıların %41,1'inde yüksek düzeyde duygusal yeme, %63,5'inde düşük düzeyde fiziksel aktivite gözlenmiştir. Regresyon analizine göre, fiziksel aktiviteye yönelik tutum (β=0.423; p<0.01) ve zayıflık beklentisi (β=0.185; p<0.01) yaşam kalitesi üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler göstermektedir. Duygusal yeme ise yaşam kalitesini negatif yönde etkilemektedir (β= -0.199; p<0.01). Bununla birlikte, fiziksel aktiviteye yönelik olumlu tutumların artması ile duygusal yeme davranışlarının azaldığı saptanmıştır (r= -0.268; p<0.01). Çalışma sonucunda, PKOS'lu bireylerin olumlu beden algısı geliştirmesi, düzenli fiziksel aktiviteyi destekleyici tutumlar edinmesi ve psikososyal yönlü destek almasının yaşam kalitesini iyileştirmede önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between emotional eating levels, attitudes towards physical activity, thinness expectations, and quality of life in women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) were examined. The research was conducted using a descriptive survey model, and data were collected from 197 women aged between 19 and 50 with a PCOS diagnosis. Among the participants, 41.1% exhibited high levels of emotional eating, while 63.5% showed low levels of physical activity. According to regression analysis, attitudes towards physical activity (β = 0.423; p < 0.01) and thinness expectations (β = 0.185; p < 0.01) had positive and significant effects on quality of life. Emotional eating, on the other hand, negatively affected quality of life (β = -0.199; p < 0.01). Furthermore, it was found that as positive attitudes towards physical activity increased, emotional eating behaviors decreased (r = -0.268; p < 0.01). The results of the study indicated that improving body image, adopting supportive attitudes towards regular physical activity, and receiving psychosocial support are important for enhancing the quality of life in individuals with PCOS.