2061 numaralı Akdağ Nüfus Defteri'ne göre Akdağ kazasının sosyal yapısı
Social structure of Akdağ district according to Akdağ Population Book no. 2061
- Tez No: 978339
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nin tahrir ve avarız defterlerini saymazsak modern manadaki ilk nüfus sayımı 1830-1831 tarihlidir. Sayım sonucunda nüfusun kaydedildiği defterler ortaya çıkmıştır. Bu defterler tarihçiler için son derece elverişli defterler olup en azından ilgili bölgeye dair pek çok bilgi elde edilmektedir. Bunlarda nüfus bilgileri dışında bölgelerin yönetim yapısı yanında sosyal ve ekonomik hayata dair de bazı bilgiler yer almaktadır. Yer isimleri, şahıs isimleri, bu kişilerin eşkâlleri, yaşları, lakapları da defterlerde yer alan bilgiler arasındadır. Bu tür bilgileri ihtiva eden tezimizin ana kaynağı konumundaki olan 2061 numaralı Akdağ kazası nüfus defteri 1845 tarihinde hazırlanmıştır. Defterin başında Bozok Sancağı'nın Akdağ Kazası'nda Mutavattın Ahali-i İslam'ın Defter-i Nüfusu başlığı yer alır. Bahsi geçen defterde yer alan bilgiler yeniyazıya aktarılarak değerlendirilmiş, böylece Akdağ kazasının 1845 tarihindeki sosyal yapısına ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Excluding the Ottoman State's tahrir and avarız books, the first census in the modern sense dates back to 1830-1831. As a result of the census, books in which the population was recorded emerged. These books are extremely convenient books for historians and provide a lot of information about at least the relevant region. In addition to population information, these books also include information about the administrative structure of the regions as well as some information about social and economic life. Place names, personal names, the descriptions of these people, their ages, and nicknames are also among the information included in the books. The Akdağ district population book no. 2061, which is the main source of our thesis containing such information, was prepared in 1845. At the beginning of the notebook is the title of the Register of Population of Mutavattın Ahali-i İslam in Akdağ District of Bozok Sanjak. The information in the aforementioned notebook was transferred to the new writing and evaluated, thus shedding light on the social structure of Akdağ district in 1845.