Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye'ye etkileri
European Green Deal and its effects on Türkiye
  1. Tez No: 978356
  2. Yazar: SONGÜL AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BAHAÜDDİN VARINCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İklim krizi insanlığın karşı karşıya kaldığı en önemli tehditler arasında yerini almıştır. İklim değişikliği ile mücadele ve uyum sadece çevresel alanda değil her alanda kaçınılmaz hâle gelmiştir. Bu mücadele ve uyumda, uluslararası anlaşma ve sözleşmeler önemli bir yere sahiptir. Avrupa Birliği'nin (AB) iklim değişikliği ile mücadele ve uyum kapsamında 2019 yılında yayımladığı“Avrupa Yeşil Mutabakatı”, küresel ölçekte çevresel sürdürülebilirlik ve karbon nötr ekonomi hedefiyle şekillenen önemli bir stratejik politika belgesidir. Mutabakat kapsamında, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının %55 oranında azaltılması ve 2050 itibarıyla karbon nötr bir kıta olunması hedeflenmektedir. Bu dönüşüm süreci, enerji, sanayi, tarım, ulaşım, finans gibi çok sayıda sektörü kapsamaktadır. Türkiye ise hem AB'ye aday ülke statüsü hem de AB ile olan yoğun ticaret ilişkileri nedeniyle bu dönüşümden doğrudan etkilenme potansiyeline sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın genel çerçevesini, hedeflerini ve bileşenlerini ortaya koyarak, Türkiye'nin bu süreçteki konumunu, potansiyel risklerini ve fırsatlarını değerlendirmektir. Özellikle Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) çerçevesinde, Türkiye'nin ihracat yapısındaki karbon yoğun sektörlerin durumu ve uyum kapasitesi analiz edilmiştir. Bu bağlamda tez, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de ekonomik rekabetçilik açısından Türkiye'nin karşı karşıya olduğu yapısal dönüşüm gerekliliklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada yöntem olarak literatür taraması, betimleyici analiz ve senaryo temelli hesaplamalar kullanılmıştır. Ulusal ve uluslararası kurumların verileri temel alınarak; Türkiye'nin karbon yoğun sektörleri için üç farklı senaryo (tam uyum, kısmi uyum ve uyumsuzluk) altında ekonomik ve sektörel maliyet tahminleri oluşturulmuştur. Analizler sonucunda, Türkiye'nin karbon fiyatlandırma mekanizmalarının yetersizliği, emisyon ticaret sisteminin henüz uygulamaya geçmemiş olması ve teknolojik dönüşüm kapasitesindeki sınırlılıklar nedeniyle SKDM'ye uyum sürecinde çeşitli riskler taşıdığı tespit edilmiş, bunun yanında, yeşil finansman olanakları, enerji verimliliği yatırımları ve çevre odaklı teşvik politikaları sayesinde bu risklerin fırsata dönüştürülebileceği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The climate crisis has become one of the most significant threats facing humanity. Addressing and adapting to climate change has become inevitable not only in the environmental field but across all sectors. In this struggle for mitigation and adaptation, international agreements and treaties hold a crucial place. In this context, the European Union (EU) published the“European Green Deal”in 2019 as a key strategic policy document aimed at global environmental sustainability and a carbon-neutral economy. Under this deal, the EU aims to reduce greenhouse gas emissions by 55% by 2030 and to become a carbon-neutral continent by 2050. This transformation process encompasses a wide range of sectors, including energy, industry, agriculture, transportation, and finance. As a candidate country and a major trading partner of the EU, Türkiye is directly affected by this transformation. The purpose of this thesis is to present the general framework, goals, and components of the European Green Deal and to evaluate Türkiye's position, potential risks, and opportunities in this process. In particular, the thesis analyzes the situation of carbonintensive sectors in Türkiye's export structure and their capacity for adaptation within the framework of the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). In this regard, the study aims to reveal the structural transformation requirements Türkiye faces in terms of both environmental sustainability and economic competitiveness. The methodology employed includes literature review, descriptive analysis, and scenario-based estimations. Using data from national and international institutions, economic and sectoral cost estimates were generated under three different scenarios (full compliance, partial compliance, and non-compliance) for Türkiye's carbon-intensive sectors. The analyses indicate that due to the inadequacy of carbon pricing mechanisms, the non-operational status of the emission trading system, and limited technological transformation capacity, Türkiye faces various risks in the CBAM compliance process. However, it is also determined that these risks can be transformed into opportunities through green financing mechanisms, energy efficiency investments, and environmentally focused incentive policies.