Ağaçişleri endüstrisinde kullanılan önemli bazı yerli ağaç türleri odunlarının yapışma özelliklerinin tespiti üzerine araştırmalar
The Research on determination of the bonding properties of some native tree species used in woodworking industries
- Tez No: 97836
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
IV ÖZET Sapsız meşe (Quercus petrea Matt. Lieb. ), Uludağ Göknan (Abies bornmüllerlana Mattf.), Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) ve Sarıçam (Pinııs silvestris L.) ağacından elde edilen örneklerin yapışma özelliklerinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada, üç farklı yapıştırma yüzeyi (daire, kalınlık, zımpara), iki farklı tutkal (PVA, PL), iki farklı pres basıncı (3 kg/cm - 6 kg/cm ), ve iki farklı kesit yüzeyi (radyal - teğet) oluşturularak liflere paralel makaslama deneyleri gerçekleştirilmiştir. Her bir ağaç türü için yukarıda belirtilen faktörlerin etkilerinin istatistiksel olarak incelenmesinin yanı sıra toplam veri olarak hangi ağaç türünün liflere paralel makaslama direncinin yüksek olduğu ve deney sonunda kopan odun lifi yüzdeleri de tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada 80 kum zımparayla zımparalanmış, 3 bıçaklı kalınlık makinesiyle rendelenmiş ve daire testereden geçirilmiş ağaç yüzeylerinin yüzey pürüzlülük ölçümü de yapılmıştır. Her bir ağaç türünün hava kurusu ve tam kuru özgül ağırlıkları, hücre çeperi yoğunluğu ve boşluk hacmi ile hacim yoğunluk değerleri tespit edilmiştir. Testler sonucunda elde edilen bazı önemli veriler aşağıdaki çizelgede verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was aimed to specify the bonding properties of the samples gained from the tree types of Quercus petrea Matt. Lieb. Abies bornmülleriana Mattf., Fagus orientalis Lipsky, Pinus silvestris L. and to reach this object three different stick surfaces (rotary saw, parallel planing saw, emery), two different type of adhesives (PVA, PL), two different press-pressure (3kg/cm2 - 6kg/cm2) and two different section surfaces (radial - tangential) was obtained to performed shearing strength experiments parallel to the fibers. Besides the statistical analyze of the effects of the above mentioned factors for every single tree-type, which tree has the highest shearing strength and the broke out percentage of wood fibers at the and of the tests was found out as a total data. Moreover, in this study the surface roughness measurements of tree surfaces which was let to pass from a rotary saw, planned with a 3 cutter headed parallel planning saw and sandpaper with a 80 grade emery, was made. Airdried and ovendried densities of every tree type was found out. And also void volume, cell membrane intensity and volume intensity was obtained. According to these tests, some important datas are tabulated below.