Orta öğretim biyoloji eğitiminde görsel ve işitsel materyal kullanımı
The Utilization of visual materials in the education of biologial sciences in secondary education
  1. Tez No: 97840
  2. Yazar: AYŞE TOLGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim kurumlarında Biyoloji derslerinde kullanılan görsel ve işitsel araç-gereçlerin kullanım sıklıklarını araştırmak, biyoloji laboratuvarında bulunması gereken araç ve gereçlerin tespitini yapmak, görsel ve işitsel araç gereçler ile laboratuar kullanmama sebeplerini belirlemek ve biyoloji eğitiminin daha nitelikli bir düzeye ulaşmasına ışık tutacak önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla veri toplama aracı olarak bir anket geliştirilmiştir. Bu anketler pilot çalışma olarak bir grup biyoloji öğretmenine uygulanmış ve anketi yanıtlayan öğretmenlerin görüşleri alınarak gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra anketin esas formu oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi, Ankara'nın Yenimahalle, Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Altındağ, ilçelerinde bulunan 50 lisede görev yapan 97 biyoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin frekans ve yüzdeleri tablolar haline gösterilerek tablolar açıklanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir.. Ortaöğretim kurumlarında biyoloji eğitiminde yer alan görsel ve işitsel araçların yeteri kadar kullanılmadığı görülmektedir.. Hizmet yılı 21 yıl ve üstü olan öğretmenlerin diğer meslektaşlarına göre eğitim araç gereçlerini kullanma yüzdelerinin daha az olduğu tesbit edilmiştir.. Biyoloji ile ilgili son gelişmelerin ve çalışmaların öğrencilere takip ettirilme sıklığının yeterli olamadığı görülmektedir. Araştırmada elde edilen bulgular tartışılmış ve araştırma sonuçlarına dayalı olarak biyoloji eğitiminin daha nitelikli bir düzeye ulaşması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aims of this research are to investigate the usage frequency of visual and audio equipments which are used in biology lessons in secondary education; to determine the equiepments essential in biology laboratories; to find out the reasons why the audio and visual equipments are not used and to offer some suggestions to help reach a more qualified biology education. For this purpose, a pilot study has benn carried out with a group of biology teachers. According to the results of the study, a questionnaire has benn developed and used in the research. The people who participated in the research are 97 biology teachers who work in 50 high schools in Yenimahalle, Çankaya, Keçiören, Etimesgut and Altındağ counties in Ankara. The statistical analysis of the data obtained from the research has been done, and percentage values have been calculated. The results of the research can be summarized as follows:. Has been seen that visual and audio equiepments are not sufficiently used in biology education in secondary education.. Has also benn determined that those teachers who have a teaching experience 21 years and of more use education equipments less then the others who have less experience. Has been seen that the recent researches and developments about biology are not to students. The results, sufficently exposed obtained by this research have been discussed and some suggestions have been offered to reach to a more qualified biology education.