Ortaokul matematik uygulamaları dersinde finansal okuryazarlık uygulaması
Financial literacy practice in middle school mathematics applications course
  1. Tez No: 978422
  2. Yazar: MEHMET ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2018 yılı Matematik Öğretim programında yer alan 7. Sınıf matematik uygulamaları dersinde öğrencilerin finansal uygulamalara yönelik finansal tutumlarını ve matematik başarılarını anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneysel desen, özellikle değişkenler arasındaki neden-sonuç ilişkilerini belirlemek istendiğinde tercih edilen güçlü bir araştırma yöntemidir. Araştırmada tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Analiz sonuçlarının ilki; öğrencilerin finansal uygulamalara yönelik aldıkları eğitimde finansal tutum ölçeğinin: tutumlu alt boyutunda, bilinçli olma alt boyutunda, mutlu olma alt boyutunda anlamlı bir tutuma sahip olduklarını yönündedir. Aynı ölçeğin savurganlık ve sıkılganlık alt boyutlarında anlamlı bir değişim olmamıştır. Analiz sonuçlarının ikincisi; öğrencilerin finansal uygulamalara yönelik aldıkları eğitimde matematik kavramsal başarı testinde ve beceri temelli başarı testinde matematik başarılarında anlamlı bir değişim gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, finansal konularda matematik öğretim programlarının geliştirilmesi ve öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin artırılması amacıyla ortaokul öğrencilerin finansal konulardaki bilgi düzeyini artırmaya yönelik ek içerik ve etkinliklerin matematik öğretim programına entegre edilmesi, öğrencilerin finansal okuryazarlık dünyasına girmeleri açısından önemlidir. Matematik derslerinde finansal uygulamalara yönelik etkinliklerin farklı değişkenler ilave edilerek yapılması ihtiyacı, öğretim programına bu konuların örneğin vergi, enflasyon, faiz vb. gibi değişkenlerin bağlamsal problemlerle ilave edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to understand the financial attitudes and mathematical achievements of students towards financial applications in the 7th grade mathematics applications course included in the 2018 Mathematics Curriculum. The analysis results show that students have a significant attitude in the financial attitude scale in the education they receive regarding financial applications: frugal sub-dimension, conscious sub-dimension, happiness sub-dimension. There was no significant change in the extravagance) and shyness sub-dimensions of the same scale. A significant change was observed in the acquisition comprehension tests and skill-based mathematics achievements of students in the education they receive with financial applications. The need to add different variables to the activite regarding financial applications in mathematics courses, the inclusion of these topics in the curriculum, such as taxes, etc. It is recommended to add variables such as contextual problems.