Arabuluculuk- tahkim (MED-ARB) sözleşmesine aykırılık ve sonuçları
Breach of mediation-arbitration (MED-ARB) agreement and its consequences
- Tez No: 978426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tarafların aralarında doğmuş veya doğabilecek özel hukuk kapsamındaki uyuşmazlıkları, hukuk düzeninin ve kanunun izin verdiği ölçüde, iki alternatif uyuşmazlık çözüm yolunun bir araya gelmesiyle oluşan arabuluculuk-tahkim ile çözmek istemeleri hâlinde yaptıkları arabuluculuk-tahkim sözleşmesiyle ilgili olarak söz konusu olabilecek aykırılıklar ve bu aykırılıkların olası sonuçları Türk medeni usul hukuku kapsamında incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, arabuluculuk-tahkim ile ilgili olarak genel bir açıklama yapılmış, arabuluculuk ve tahkim alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ayrı ayrı ele alınmış, bazı arabuluculuk-tahkim çeşitlerine değinilmiş, arabuluculuk-tahkim bakımından ilkelerden söz edilmiş, arabuluculuk ve tahkim sözleşmeleri bağımsız olarak açıklanmış, arabuluculuk-tahkim sözleşmesinin tanımı, unsurları ve niteliğine yer verilmiştir. İkinci bölümde arabuluculuk-tahkim sözleşmesine aykırı durumların neler olabileceği detaylı olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise ikinci bölümde tespit edilmiş olan aykırılıkların Türk hukuku kapsamında olası sonuçları ayrı başlıklar altında değerlendirilmiştir. Aykırılıklar ve sonuçları, başta medeni usul hukuku olmak üzere, farklı hukuk alanlarının da önemli noktalarıyla beraber incelenmiştir. Sonuç kısmında ise konu kapsamında yapılan tespitlere ve ulaşılan sonuçlara tek tek yer verilmeye çalışılmıştır. Tez çalışması, Türk medeni usul hukuku temelli olup maddi hukuka ilişkin bazı açıklamalar ve değerlendirmeler de içermektedir. Çalışmada Türk hukukundaki düzenlemeler ile yargı kararlarının yanı sıra yabancı ülke kaynakları ve yargı kararlarından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential breaches and the possible consequences arising from a mediation-arbitration agreement—concluded by the parties who wish to resolve existing or potential disputes falling within the scope of private law through mediation-arbitration, which combines two alternative dispute resolution methods to the extent permitted by the legal order and statutory provisions—is analyzed within the framework of Turkish civil procedure law. The study consists of three main chapters. In the first chapter, a general overview of mediation-arbitration is provided, the alternative dispute resolution methods of mediation and arbitration are discussed separately; various models of mediation-arbitration are addressed, and the principles applicable to mediation-arbitration are considered. Furthermore, the mediation and arbitration agreements are explained independently, and the definition, elements, and legal nature of the mediation-arbitration agreement are elaborated upon. The second chapter seeks to identify in detail the possible breaches that may arise concerning the mediation-arbitration agreement. In the third and final chapter, the possible legal consequences of the breaches identified in the second chapter are evaluated under Turkish law, with each issue addressed under separate headings. The breaches and their consequences are analyzed not only in the context of civil procedure law but also by considering key aspects of various branches of law. In the conclusion section, the findings and results reached within the scope of the subject matter are set out in detail. Although this thesis is primarily based on Turkish civil procedure law, it also includes certain explanations and evaluations relating to substantive law. In addition to Turkish legal regulations and court decisions, foreign legal sources and jurisprudence have also been consulted.