Manevi danışmanlık bağlamında merhamet yorgunluğu
Compassion fatique in the context of spiritual counseling
- Tez No: 978469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞANVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
Özet
Merhamet yorgunluğu, manevî danışmanlık uzmanlarının karşılaştığı önemli bir olgudur. Bu durum, danışmanların sürekli olarak başkalarının duygusal yüklerini taşıma, empati kurma ve destek sağlama süreçlerinde yaşadıkları tükenmişlik halini ifade etmektedir. Manevî danışmanlar, sıklıkla insanların yaşadığı zorluklar, acılar ve travmalarla başa çıkmak için çaba gösterirken, kendi duygusal sınırlarını aşma eğilimindedirler. Merhamet yorgunluğu, danışmanların empati yeteneklerini kullanırken aşırı derecede duygusal yük taşımaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum, danışmanların duygusal sınırlarını korumakta zorlanmalarına, duygusal tükenmişlik yaşamalarına ve meslekî tatminsizlik hissetmelerine neden olabilmektedir. Ayrıca, sürekli olarak başkalarına destek olma çabası, danışmanların kendi ihtiyaçlarını ihmal etmelerine ve kendi duygusal refahlarını göz ardı etmelerine yol açabilmektedir. Araştırma kapsamında literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Literatür tarama, bir konu veya araştırma sorusuyla ilgili mevcut bilgi ve kaynakları toplamak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, bilimsel makaleler, kitaplar, konferans bildirileri, tezler ve diğer akademik kaynaklardan elde edilen bilgileri içermektedir. Bu bağlamda konuya ilişkin kaynaklar taranmıştır. Merhamet yorgunluğuyla başa çıkmak için manevî danışmanlar, düzenli olarak kendilerine duygusal bakım sağlamalı, destek gruplarına katılmalı ve sürekli eğitimle meslekî gelişimlerini sürdürmelidir. Aynı zamanda, sağlıklı sınırlar koymak, danışmanların duygusal enerjilerini korumalarına yardımcı olacaktır. Bu çabalar, manevî danışmanların etkili ve sürdürülebilir bir şekilde mesleklerini icra etmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Compassion fatigue is an important phenomenon encountered by spiritual counseling professionals. This situation expresses the state of burnout that counselors experience in the process of constantly carrying the emotional burdens of others, empathizing and providing support. Spiritual counselors often tend to overstep their own emotional boundaries as they strive to deal with people's difficulties, pain, and travma. Compassion fatigue occurs when counselors carry excessive emotional burdens while using their empathy skills. This situation may cause counselors to have difficulty maintaining their emotional boundaries, experience emotional burnout, and feel professional dissatisfaction. Additionally, the constant effort to support others can lead counselors to neglect their own needs and disregard their own emotional well-being. Within the scope of the research, the literature review method was used. Literature review is a method used to gather existing information and resources regarding a topic or research question. This method includes information obtained from scientific articles, books, conference proceedings, theses and other academic sources. In this context, resources on the subject were scanned. To cope with compassion fatigue, spiritual counselors should regularly provide emotional self-care, participate in support groups, and continue their professional development through continuing education. At the same time, setting healthy boundaries will help counselors preserve their emotional energy. These efforts will enable spiritual counselors to practice their profession effectively and sustainably.