İyi bir kimya öğretmeninde bulunması gereken niteliklerin saptanması
Determination of the qualities of a competent chemistry teacher
  1. Tez No: 97846
  2. Yazar: HAMİT GÖKHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Eğitim ve öğretim etkinliklerinde en önemli konulardan biri“kaliteli Öğretmen”yetiştirilmesidir. Eğitim, hangi düzeyde olursa olsun kalitesi ve başarısı iyi yetişmiş öğretmenin kalitesi ve başarısı ile paralellik gösterir. Fen bilimleri eğitiminin istenen düzeye ulaşabilmesi bu alanda yetişmiş nitelikli öğretmenlerle gerçekleştirilebilir. Fen ve kimya öğretmeni öğrencilerin kendini ve günlük yaşamı tanımalarına, iyi bir kimya öğretmeni yetiştirmeye yönelik fen bilimlerinin önemini algılayarak yorumlayabilmelerini sağlayan kişidir. Günümüzde çevreyi tanımanın ve korumanın büyük bir önem kazanması sonucu iyi bir fen ve kimya öğretmeni fen kavramının ne olduğunu bilen, çevremizin nelere bağlı olarak oluştuğunu, nasıl geliştiğim açık ve net olarak kavrayan kişi olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda, fen eğitiminin önemli bir parçası olan kimya öğretmenlerinin hangi niteliklere sahip olması gerektiği konusu; kaynakların toplamp, araştırılıp değerlendirilmesi yapılmıştır. Aynı zamanda yapıcı öneriler hazırlanarak konuya katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT One of the most important matters in the education activities is the matter of training“qualified teacher”. There is a parallelism between the quality and success of education, at any kind of level, and the quality and success of the well trained teacher. Reaching at the desired level in the education of science can only be achieved by training qualified teachers in this field. Science and chemistry teacher is the person who enables the students to know themselves and daily life, to perceive and interprete the importance of the branches of science as regards to training a good chemistry teacher. Today, as aresult of the fact that knowing and protecting the environment gained great importance, a good science and chemistry teacher is described as the person who knows exactly what the concept of science İs, what constitutes our environment and how does it progress. In our work, we studied on the qualities which chemistry teachers, as an important part of the science education, should carry by collecting, researching and appraising the sources on this subject. Besides, the subject is supported by some constructive proposals.