Yay çeliklerine uygulanan farklı ısıl işlemlerin etkilerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative examination of the effects of different heat treatments applied to spring steels
- Tez No: 978472
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yay çeliği olarak 38Si7 orta karbonlu Si-Mn çelikten EN ISO 6892-1:2016 standardına göre 5mm kalınlıkta ve 125 mm boyunda silindirik numuneler hazırlanmıştır. Numunelere, literatürde yeni olarak bilinen çok kademeli, su verme-bölüştürme (Quenching-Partitioning, Q&P) ısıl işlemi ile klasik su verme-temperleme (Quenching-Tempering, Q-T) ısıl işlemleri uygulanarak, malzeme üzerinde mekanik özellikleri ve mikroyapı değişiklileri incelenmiştir. 860 ºC' de 10 dakika östenitleme işleminden sonra Q-P ısıl işlemi için 12 numuneye, 250 ºC'de ilk su verme, farklı bölüştürme sıcaklıkları (350, 400 ve 450 ºC) ve farklı sürelerde (300 ve 400 saniye) bölüştürme işlemi uygulanmıştır. Diğer beş numune, 860 ºC' de 10 dakika östenitlenerek oda sıcaklığına su verme işleminden sonra üç numune 430 ºC' de 1 saat, diğer iki numune 430 ºC' de 30 dakika temperlenmiştir. Isıl işlemlerden sonra numuneler çekme testi ile numuneler koparılarak değerler kaydedilmiştir. Bir adet numuneye ısıl işlem uygulanmaksızın çekme testine tabi tutularak değer kaydedilmiştir. Değerler tablolar halinde verilerek yorumlanmıştır. Bunlara ek olarak, Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) ile kırılma yüzeyleri farklı uzaklıklardan fotoğraflanmıştır. Optik mikroskop ile yüzeyi metalografik yöntemlerle parlatılmış ve dağlanmış yüzeyden görüntüler alınarak numunelere uygulanan ısıl işlemlerin mikroyapı üzerine etkileri incelenmiştir. Numunelerin sertlik değerleri Rockwell sertlik yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, konvensiyonel ısıl işlem uygulanan numunelerin sertlik değerlerinin Q&P ısıl işlemi uygulanan numunelere göre sertliğinin daha yüksek olduğu, 38Si7 yay çeliğine uygulanan Q&P ısıl işleminde bölüştürme sürelerinin etkilerinin beklentiden daha düşük olduğu görülmüştür. Q-T ısıl işlemine göre daha düşük sertlik değerlerine ulaşılmış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, round specimens with a thickness of 5 mm and a length of 125 mm were prepared from 38Si7 medium carbon Si-Mn steel as spring steel according to the EN ISO 6892-1:2016 standard. The investigation encompassed the mechanical properties and microstructural alterations of the material, with a focus on the application of noval multi-stage quenching-partitioning (Q&P) heat treatment and classical quenching-tempering (Q-T) heat treatments, which are regular approaches within the existing body of literature. Following austenitization at 860°C for 10 minutes, 12 specimens were subjected to Q-P heat treatment with first quenching at 250°C, different partition temperatures (350,400 and 450°C), and different time variables (300 and 400 seconds). The remaining five specimens were austenitized at 860°C for 10 minutes. Following this process, three of the specimens were quenched to room temperature and tempered at 430°C for 1 hour. The remaining two specimens were tempered at 430°C for 30 minutes. After the application of heat treatment, the specimens were subjected to tensile testing, and the resulting values were meticulously documented. One specimen was exposed to a tensile test without undergoing a heat treatment, and its corresponding value was documented. The values are presented in tabular form and later interpreted. Furthermore, the fracture surfaces were photographed from different distances using a Scanning Electron Microscope (SEM). The effects of the heat treatments on the microstructure of the samples were analyzed by taking images from the surface that had been cleaned with sandpaper and etched with an optical microscope. The hardness values of the samples were determined by means of the Rockwell Hardness method. The findings, as indicated by the results obtained, demonstrated that the hardness values of the samples subjected to conventional heat treatment were higher than those subjected to Q-P heat treatment. Furthermore, the effects of the partition times in the Q&P heat treatment applied to 38Si7 spring steel were lower than expected.