Kronik boyun ağrısında manuel terapi ve egzersize ek olarak uygulanan vizio-vestibüler egzersizlerin ağrı, fonksiyon, denge ve reaksiyon zamanına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of visio-vestibular exercises applied in addition to manual therapy and exercise on pain, function, balance and reaction time in chronic neck pain: A randomized controlled study
  1. Tez No: 978521
  2. Yazar: FARUK TANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrısı olan bireylerde manuel terapi ve egzersiz (MtE) yaklaşımı ile buna vizüel-vestibüler egzersizlerin de eklendiği tedavi protokolünün (MtE-VV) ağrı, fonksiyon, denge, reaksiyon zamanı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Kronik boyun ağrısına sahip 54 gönüllü çalışmaya dahil edildi. MtE grubunda 27 birey (yaş: 44,96±7,61 yıl; 20 kadın, 7 erkek; boy: 165,00±8,62 cm; kilo: 75,41±11,24 kg), MtE-VV grubunda ise 27 birey (yaş: 44,78±8,30 yıl; 17 kadın, 10 erkek; boy: 167,33±6,94 cm; kilo: 73,30±9,71 kg) yer aldı. Her iki gruba 6 hafta boyunca haftada 2 gün manuel terapi ve stabilizasyon egzersizleri uygulandı. MtE-VV grubuna ek olarak vizüel ve vestibüler sistemleri hedefleyen egzersizler dahil edildi. Ağrı (VAS, Basınç Ağrı Eşiği), fonksiyon (Boyun Özürlülük İndeksi, servikal hareket açıklığı, kas enduransı), denge (statik denge, stabilite limitleri), reaksiyon zamanı (görsel ve işitsel uyaranlar) ve yaşam kalitesi (SF-36) ölçümleri tedavi öncesi, 6. ve 12. haftalarda yapıldı. Bulgular: Her iki grupta da ağrı ve fonksiyon alt parametrelerinde tedavi öncesine kıyasla iyileşmeler gözlendi (p<0,05). MtE-VV grubu, aktivite ağrısı, C7 basınç ağrı eşiği, reaksiyon zamanı, statik denge (gözler açık/kapalı), stabilite limitleri ve SF-36'nın fiziksel rol, enerji/canlılık, ruhsal sağlık, ağrı alt parametrelerinde MtE grubuna göre anlamlı derecede daha fazla iyileşme gösterdi (p<0,05). Sonuçlar: Kronik boyun ağrısı olan bireylerde manuel terapi ve egzersiz temelli yaklaşım etkili sonuçlar vermektedir. Bu yaklaşıma vizio-vestibüler egzersizlerin eklenmesi, semptomatik ve fonksiyonel iyileşmeyi artırmaktadır. Özellikle denge, reaksiyon zamanı ve yaşam kalitesi parametrelerinde sağlanan iyileşmeler, bu egzersizlerin kronik boyun ağrısı yönetiminde tamamlayıcı ve uygulanabilir bir yöntem olarak önerilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of a manual therapy and exercise (MtE) approach with a treatment protocol that includes additional visual-vestibular exercises (MtE-VV) on pain, function, balance, quality of life, and reaction time in individuals with chronic neck pain. Methods: A total of 54 volunteers with chronic neck pain were included in the study. The MtE group consisted of 27 individuals (mean age: 44,96±7,61 years; 20 females, 7 males; height: 165,00±8,62 cm; weight: 75,41±11,24 kg), while the MtE-VV group included 27 individuals (mean age: 44,78±8,30 years; 17 females, 10 males; height: 167,33±6,94 cm; weight: 73,30±9,71 kg). Both groups received manual therapy and stabilization exercises twice a week for six weeks. In addition, the MtE-VV group performed exercises targeting the visual and vestibular systems. Assessments were conducted before treatment, at week 6, and at week 12, and included: pain (Visual Analog Scale and Pressure Pain Threshold), function (Neck Disability Index, cervical range of motion, and muscular endurance), balance (static balance and limits of stability), reaction time (to auditory and visual stimuli), and quality of life (SF-36). Results: Both groups showed significant improvements in pain and functional parameters compared to baseline (p<0,05). However, the MtE-VV group demonstrated significantly greater improvements in activity-related pain, C7 pressure pain threshold, reaction time, static balance (eyes open/closed), limits of stability, and in the physical role, vitality, mental health, and pain subscales of the SF-36 (p<0,05). Conclusion: In individuals with chronic neck pain, a manual therapy and exercise-based approach is effective. Incorporating visio-vestibular exercises enhances both symptomatic and functional improvements. Notably, improvements in balance, reaction time, and quality of life parameters support the recommendation of these exercises as a complementary and feasible intervention in the management of chronic neck pain.