Representing brand equity in financial statements: A case study of Turkish and German companies
Finansal tablolarda marka değerinin temsili: Türk ve Alman şirketler üzerine bir vaka analizi
  1. Tez No: 978533
  2. Yazar: GİZEM ÇAYLI YASA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİYDEM ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, maddi olmayan varlıkların işletme değerlemesindeki artan önemine ve bu varlıkların finansal raporlarda yeterince temsil edilememesinden kaynaklanan bilgi asimetrisi sorununa odaklanmaktadır. Özellikle bilgi ekonomisinin yükselişiyle birlikte, şirket değerlerinin büyük bir kısmı artık fiziksel varlıklardan değil; marka değeri, patentler, müşteri ilişkileri gibi soyut unsurlardan oluşmaktadır. Uluslararası muhasebe standartları, bu tür soyut varlıkların bilançolarda tanınmasını sınırlı koşullara bağlamakta; içsel olarak oluşturulan markalar, müşteri ilişkileri ve kurumsal itibar gibi unsurlar çoğu zaman finansal tablolar dışında kalmaktadır. Bu durum, işletmelerin gerçek ekonomik değerinin finansal raporlar aracılığıyla tam olarak yansıtılamamasına yol açmakta ve yatırımcılar açısından şeffaflık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, çalışma kapsamında Almanya'daki DAX 40 ve Türkiye'deki BIST 30 endekslerinde yer alan bazı şirketlerin yıllık raporları karşılaştırmalı olarak analiz edilmekte; marka, patent, faydalı model gibi maddi olmayan varlıkların finansal raporlarda ne ölçüde yer bulduğu ve yatırımcılara nasıl aktarıldığı değerlendirilmektedir. Çalışma, muhasebe standartlarının tanımlayıcı sınırlılıkları ile entelektüel sermayenin stratejik yönetimi arasındaki ilişkiyi irdeleyerek, şirketlerin bu sınırlılıkları nasıl bir kurumsal iletişim aracına dönüştürdüklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Literatürde, farklı muhasebe sistemleri ve kurumsal yapılara sahip ülkeler arasında bu tür karşılaştırmalı analizlere sınırlı biçimde yer verilmektedir. Bu çalışma, bu boşluğu doldurmayı ve maddi olmayan varlıkların, özellikle markaların kurumsal raporlamadaki yeri konusunda kavramsal ve uygulamalı düzeyde derinlemesine bir değerlendirme sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the increasing importance of intangible assets in business valuation and the issue of information asymmetry arising from their insufficient representation in financial reports. With the rise of the knowledge economy, a significant portion of corporate value is no longer derived from physical assets but rather from intangible elements such as brand value, patents, and customer relationships. International accounting standards restrict the recognition of such intangible assets in balance sheets to limited conditions; internally generated brands, customer relations, and corporate reputation are often excluded from financial statements. This limitation prevents financial reports from fully reflecting a company's true economic value and creates transparency issues for investors. In this context, the study comparatively analyzes the annual reports of selected companies listed in Germany's DAX 40 and Turkiye's BIST 30 indices, evaluating how intangible assets such as brands, patents, and utility models are represented in financial disclosures and communicated to investors. By examining the tension between the definitional constraints of accounting standards and the strategic management of intellectual capital, the study aims to reveal how companies turn these limitations into tools for corporate communication. The existing literature rarely provides comparative analyses across countries with different institutional structures and accounting systems. This research aims to fill that gap by offering an in-depth conceptual and practical assessment of the role of intangible assets—especially brand value—in corporate reporting.