In vitro fertilizasyon tedavisine alınan hastalarda elastografi bulgularının siklus sonuçlarına etkisinin belirlenmesi
Evaluation of the impact of elastographic findings on cycle outcomes in patients undergoing in vitro fertilization treatment
  1. Tez No: 978543
  2. Yazar: ECEM YAĞMUR DEMİR SEYMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, embriyo transferi günü strain elastografi ile ölçülen elastisitenin in vitro fertilizasyon (IVF) sonuçlarıyla ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif gözlemsel çalışma, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde 01 Ocak–01 Kasım 2025 arasında yürütüldü. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanan ve embriyo transferi planlanan 18–45 yaş arası 180 hasta değerlendirildi; kriterlere uyan ve transfer yapılan 106 hastada transfer öncesi strain elastografi ile posterior endometriumdan (SR-A) ve anterior myometriumdan (SR-B) ölçümler alınarak SR A/B oranı hesaplandı. Biyokimyasal (β-hCG≥40 mIU/mL) ve klinik gebelik sonuçları ile laboratuvar parametreleri, klinik ve ultrasonografik parametreler uygun parametrik/nonparametrik testler, korelasyon, çoklu doğrusal ve lojistik regresyon ile ROC analiziyle değerlendirildi; istatistiksel anlamlılık için p<0,05 kabul edildi. Bulgular: Analizde biyokimyasal gebelik oranı %26,4 (28/106), klinik gebelik oranı %15,1 (16/106) idi. SR A/B oranı biyokimyasal ve klinik gebelik elde edilen ve edilmeyen gruplar arasında anlamlı fark göstermedi (p=0,378 ve p=0,649). SR A/B prolaktin, MII oranı ve Grade 1 embriyo sayısı ile istatistiksel olarak anlamlı ancak klinik olarak zayıf düzeyde pozitif, MI oosit sayısı ile istatistiksel olarak anlamlı ancak klinik olarak zayıf düzeyde negatif korelasyon gösterdi. SR A/B, donma-çözme sikluslarında ve trilaminar endometriumda daha yüksek izlendi (sırasıyla p=0,028 ve p=0,011). ROC analizinde biyokimyasal gebeliği öngörme gücü düşüktü (AUC=0,556, p=0,378). Çok değişkenli lojistik regresyonda daha genç yaş ve çift embriyo transferi biyokimyasal gebelikle bağımsız olarak ilişkili iken, SR A/B oranı bağımsız bir belirteç değildi. ix Sonuç: Embriyo transfer günü ölçülen strain elastografi tabanlı endometrial SR A/B oranı, IVF sikluslarında gebelik sonuçlarını bağımsız olarak öngörmemektedir; bu nedenle tek başına klinik kullanım için uygun değildir. SR A/B'nin endometrial paternle ilişkisi, elastografinin reseptivite değerlendirmesinde tamamlayıcı bir parametre olabileceğini düşündürse de daha geniş örneklemler ve kantitatif elastografi yöntemleriyle yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the association between endometrial elasticity measured by strain elastography on the day of embryo transfer and in vitro fertilization (IVF) outcomes. Materials and Methods: This single-center prospective observational study was conducted at the Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital IVF Unit between January 1 and November 1, 2025. A total of 180 women aged 18–45 years undergoing intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and scheduled for embryo transfer were assessed; 106 patients who met inclusion criteria and proceeded to transfer were analyzed. Before the transfer, strain elastography was performed to obtain posterior endometrial (SR-A) and anterior myometrial (SR-B) measurements, and the SR A/B ratio was calculated. Biochemical pregnancy (β-hCG ≥40 mIU/mL), clinical pregnancy, laboratory parameters, and clinical and ultrasonographic variables were evaluated using appropriate parametric/nonparametric tests, correlation analysis, multiple linear and logistic regression, and ROC analysis. Statistical significance was defined as p<0.05. Results: The biochemical and clinical pregnancy rates were 26.4% (28/106) and 15.1% (16/106), respectively. The SR A/B ratio did not differ significantly between women with and without biochemical or clinical pregnancy (p=0.378 and p=0.649). SR A/B showed statistically significant but clinically weak positive correlations with prolactin level, MII oocyte ratio, and Grade 1 embryo number, and a weak negative correlation with MI oocyte count. SR A/B was higher in frozen–thawed cycles compared with fresh cycles and in trilaminar compared with non-trilaminar endometrium (p=0.028 and p=0.011). ROC analysis demonstrated limited predictive value for biochemical pregnancy (AUC=0.556, p=0.378). In multivariable logistic xi regression, younger age and double embryo transfer were independently associated with biochemical pregnancy, whereas SR A/B was not an independent predictor. Conclusion: Endometrial SR A/B ratio measured by strain elastography on the day of embryo transfer does not independently predict IVF outcomes and is therefore not suitable for routine clinical decision-making. Although its association with endometrial pattern suggests a potential adjunctive role in assessing receptivity, larger studies employing quantitative elastography modalities are needed.