KD çokluyol ayırma ve geliş açılarının hesaplanması için yeni bir metod
A New metod for HF multipath separation and estimation of arrival angles
  1. Tez No: 97861
  2. Yazar: NİHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET KD (Kısa Dalga) haberleşme dizgelerinde, iyonosferin değişken yapısı nedeni ile, gönderilen işaretler üzerinde çokluyol sönümlenmesi, kutuplanma sönümlenmesi ve Doppler kaymaları gibi etkiler oluşur. Modern KD alıcı dizgelerinin işaret üzerinde oluşan yukarıda bahsedilen bozucu etkileri gidermesi gerekmektedir. Bu çalışmada, iyonosfer kanalı ve KD haberleşme dizgesinin bilgisayar programı ile benzetimi yapılmıştır. Benzetim programı kullanıcıya kanal modelleri, alıcı anten dizgeleri ve kipleme teknikleri seçme imkanı sunmaktadır. Böylece modüler bir yapı içerisinde değişik KD senaryoları kolaylıkla oluşturulabilir. Iyonosferden yayılan çokluyol modlarınm ayrılması ve geliş açılarının hesaplan ması için yeni bir algoritma (MAYB) geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen algoritma ile geliş açıları 0.2 dereceye kadar birbirine yakın çokluyol modlar başarılı bir şekilde ayrılabilmektedir. Ayrıca MAYB metodu, MUSIC gibi diğer metodlar ile karşılaştırıldığında, açıları ayırmada işaret-gürültü- oranında (İGO) önemli kazanımlar sağlamaktadır. MAYB metodunun hesaplama yükünün fazla ol ması nedeniyle, geliş açılarının kapalı formda hesaplanmasını sağlayan çözüm geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen metod ilerki çalışmalarda kanal tanımlanması ve giriş işareti kestirimi problemlerinde de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In HF communication systems, signals transmitted through the ionospheric chan nel suffer from multipath fading, polarization fading and Doppler shifts due to the variable nature of the ionosphere. Modern HF communication systems are ex pected to cope with these detrimental effects and in most applications multipath components need to be separated. In this study, the ionospheric channel and the HF communication system are simulated by a computer program. The simulation program allows the user to choose from a selection of channel models, receiving antenna systems and mo dulation techniques. Thus various HF scenarios can easily be denned under a modular structure. In order to separate the multipath modes and estimate their direction of arrival angles, a new algorithm (MAYB) is developed. With the new algorithm, mul tipath modes as close as 0.2 degrees can be successfuly separated. Also MAYB provides significant improvements in signal-to-noise ratios (SNR) in resolving an gles when compared with other classical methods such as MUSIC. In order to cope with computationally intensive MAYB search, a close form solution is also provided. The new method can also be used in channel identification and input signal estimation problems in the future.