Görsel araçların kimya eğitimine etkileri
The Effects of visual tools on chemistry education
  1. Tez No: 97860
  2. Yazar: MESUT NAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN SEÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Günümüzde teknolojideki hızlı gelişme eğitim-öğretim sürecinde kullanılabilecek araç ve gereçlere her gün yenilerinin eklenmesini sağlamaktadır. Bu yeni araç ve gereçler öğrenme süreçlerine olumlu etkiler yapmaktadır. Bu amaçla eğitimcilerin ve öğretmen adaylarının teknolojik gelişmelerden faydalanabilmesi için kimya öğretiminde bilgisayar, tepegöz, TV-video filmleri ve slayt gibi araçları kullanmaları eğitim ve öğretimin yaygınlaşmasına yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda öğrencilerin ders çalışma ve dinleme alışkanlıklarını daha düzenli ve çekici hale getirerek eğitim teknolojilerinden daha fazla yararlanma; öğrenci başarısını arttıran bir faktör olabilir. Adı geçen araç ve gereçlerle çok sayıda işlem daha kısa sürede ve daha verimli olarak yapılabilmektedir. Ayrıca iletişim çağmda kullanılan yeni teknolojiler öğrencilerin ilgisini çekerek öğrenmelerini kolaylaştırabilecek ve motivasyonlarım arttırabilecek niteliktedir. Bu tür teknolojik araç ve gereçlerin gelişmesi, kullanılması, eğitim öğretimde yer alan geleneksel tahta tebeşir kullanımından kurtarıp daha ilgi çekici bir hale getirebilecektir. Doğal olarak yukarıda değinilen eğitim öğretim sürecinde kullanılan araç ve gereçler, geleneksel olarak sürdürülen eğitimin yanında yer alırlarsa öğretme ve öğrenme daha etkili olacaktır. Söz konusu bu araçların mevcut eğitim sisteminde ne sıklıkla kullamlabildiğinin araştırılması ve bu konudaki öğrenci ve öğretmen göriişlerinin toplanıp değerlendirilmesi bu yöndeki önerilerin gerçekleşmesine katkıda bulunacaktır. Bu amaçla ilk ve orta öğretim kurumlannda değinilen görsel ve işitsel araçların fen bilgisi ve kimya derslerinde eğitim modelleri olarak kullanılıp kullamlmadıklan, kullanılıyorsa hangi sıklıkla kullanıldıklarını soran sorular hazırlanmış ve Ankara ili içindeki çeşitli öğretim kurumlarmdaki öğretmen ve öğrencilere sorulmuştur. Saptanan sonuçlar bu yöndeki uygulamaların çok az olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays tecnological development is very fast, so that in education-teaching period new teaching equipments are added. This new teaching equipments affect teaching period as a good way. For this reason educators and teacher candidates are using new technological developments in chemistry education. This are computers, profaction machines, TV-video films and slayts which help to widespruad education-teaching period. At the some time students studying and listening training are become orderly and attractive, as using education technology more, increase success of students by this factor. This education equipments are used to make more operationin short time and more productive way. By the way in the communication period using new technologies increase interest of students for learning easily and give more motivations. This kind of developing new technologies are corried education more attractive situation than traditional blackboard-chalk using. Naturally if the new technologies are used with traditional ones, teaching-learning activities will more effective. The important question is; Are this newntools used? If they are used how often? For this reasons teacher and student opinions are collected, evaluated. So that result is given for this subject. Investigation takes place in primary, and secondary schools. This investigation is based on two important points. These are; Are vision- tools used in chemistry and science classes? If so in which frequency are they used? To clear these question, a questionnaire is prepared. Questions are asked to teachers and student in Ankara at different level of schools. As a result, investigation conclusions show that, visiontools are used still in less quantities.