Murtiçi (Antalya) yöresindeki mesozoyik istifin (Antalya napları-Çataltepe birimi) stratigrafisi ve mikropaleontolojisi
Stratigraphy and micropaleontology of mesozoic sequence (Antalya nappes-Çataltepe unit) in murtiçi (Antalya) region
  1. Tez No: 97862
  2. Yazar: BURCU COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Çalışma alanı, Batı Toroslar'da Antalya iline bağlı, Murtiçi yöresinin batısında yer almaktadır. Bölgede, Torosların en önemli tektonik birimlerinden Antalya ve Alanya naplarına ait birimler yüzeylenmektedir. Bu çalışmada, Antalya naplarına ait Çataltepe birimindeki Mesozoyik istifin stratigrafisi ve mikropaleontolojisi ortaya konmuştur. Çalışma alanında Antalya ve Alanya naplarmın tektonik dokanağında mostra veren kireçtaşları ve kırıntılılarda 2 adet ölçülü stratigrafi kesit yapılmıştır. Bunlar, Aygır Dere-A ve Aygır Dere-B kesitleridir. Aygır Dere-A kesitinin tabanında Noriyen yaşlı Kasımlar formasyonuna ait bitkili kumtaşı ve kireçtaşı ara seviyeli kırmızı-yeşil renkli şeyi, kiltaşı ve silttaşları bulunmaktadır. Bu birimler, karaya yakın çok sığ bir ortamda çökelmişlerdir. Bunların üzerinde ise Aaleniyen-Kimmeridciyen zaman aralığında çökelmiş yer yer breşik seviyeler içeren Karasay formasyonu yer almaktadır. Yapılan fasiyes tanımlamaları, bu formasyonun sığ ve açık denizel bir ortamda çökeldiğini, fakat yer yer gözlenen breşik seviyeler, ortama havza içinden malzeme taşındığını göstermektedir. Mikropaleontoloji çalışmalarında bentik foraminiferlere ait 3'ü tanımlanmamış 13 cins, 16 tür belirlenmiştir. Bu foraminiferlerle Karasay formasyonu içerisinde Mesoendothyra croatica zonu (Aaleniyen-Bajosiyen) ve Protopeneroplis striata zonu (Bajosiyen-Kimmeridciyen) olmak üzere 2 biyozon tespit edilmiştir. Ayrıca alglere ait 2 cins ve makro fosil kavkılarına da rastlanılmıştır. Elde edilen bu verilerle, Antalya naplarına ait Çataltepe biriminde ölçülen istifin fosilli kısımlarının en azından Aaleniyen'den Kimmeridciyen'e kadar devam ettiği ortaya konmuştur. Fosilsiz kısımlar ise Liyas ve Kimmeridciyen sonrası Jurasik'e atfedilmiştir. Ayrıca, Batı Toroslar'da Çataltepe birimine ait Karasay formasyonunda incelenen Protopeneroplis striata Weynschenk, Torid ve Pontidler'de yapılan çalışmalardaki bulgularla da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located in the western part of Murtiçi (Antalya, Western Taurus). In this region, the most important tectonic units; the Alanya and Antalya nappes, crop out. This study revealed the stratigraphy and micropaleontology of the Mesozoic sequence in the Çataltepe unit of Antalya nappes. Two stratigraphic sections (Aygır Dere-A and Aygır Dere-B) have been measured in the limestones and elastics at the tectonic contact of Antalya and Alanya nappes. These are the Aygır Dere-A and Aygır Dere-B sections. In the Aygır Dere-B section and at the bottom of the Aygır Dere-A section, the Kasımlar formation consists of red-green shales, claystones and siltstones, intercalated with sandstones with plant debrees and limestones. These units were deposited in a very shallow zone near the continental area. In the overlying section exists the Jurassic Karasay formation which contains partly breccia levels. The fades evaluations indicated that this formation was deposited in a shallow to open marine environment and the presence of some breccia levels demonstrates that the components of breccia were transported from the platform margin into the depositional area. During the micropaleontological studies, 3 undetermined, 13 genus and 16 species have been determined. Using these foraminiferas, in Karasay formation Mesoendothyra croatica (Aalenian-Bajocian) and Protopeneroplis striata (Bajocian-Kimmeridgian) biozones are established. In addition, 2 algal genera and macro fossil fragments are encountered. Based on this data, the age of the measured stratigraphic section with fossils in the Karasay formation of the Çataltepe unit of Antalya nappes is at least from Aalenian to Kimmeridgian. The levels without fossils have been attributed to Lias and Kimmeridgian after Jurassic. Moreover, Protopeneroplis striata which has been recognized in the Karasay formation of the Çataltepe unit in Western Taurus, has been compared with the previous studies in Taurides and Pontids.