Metathetic degradation of 1,4-polybutadiene by electrochemically generated WCl6-based catalyst
1,4-polibütadien'in WCl6'den elektrokimyasal olarak oluşturulan katalizör ile degradasyonu
- Tez No: 97863
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada WCVden elektrokimyasal yöntemle elde edilen aktif katalizör ile 1,4- polibütadien'in olefinlerle metatetik degradasyonu incelenmiştir. Polibütadienin bu elektrokimyasal sistemle degradasyonuna ve bu yolla elde edilen ürünlerin oluşumuna polimer, olefin, katalizör miktarı ile zaman ve sıcaklığın etkisi saptanmıştır, Elektrokimyasal hücrede ve azot atmosferinde yürütülen deneysel çalışmalardan elde edilen karbon sayısı 17 ve altındaki degradasyon ürünlerinin nitel ve nicel analizleri GC- MS yöntemi ile belirlenmiştir. Sonuçlar, WCVden elektrokimyasal yolla elde edilen aktif katalizör kullanılarak, diğer klasik katalizörlere göre 1,4-polibütadien'den daha seçici degradasyon ürünleri oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present work, metathetic degradation of 1,4-polybutadiene in the presence of olefins was investigated using the electrochemically activated WCİ6 as catalyst. Optimum conditions for metathetic degradation such as the concentrations of catalyst, polymer, olefin and time and temperature were determined. The experiments were carried out in electrochemical cells under inert atmosphere. Degradation products having less than seventeen carbon atoms were analyzed qualitatively and quantitatively by GC-MS technique. The results indicate that the electrochemically activated WCİ6 is useful in producing more selective degradation products from 1,4-polybutadiene than other classical catalysts.