Cultural integration in international entrepreneurship: How foreign food businesses localize in Türkiye
Uluslararası girişimcilikte kültürel entegrasyon: Yabancı gıda işletmeleri Türkiye'de nasıl yerelleşiyor?
- Tez No: 978633
- Danışmanlar: ASSISTANT PROF. BURAK NEDİM AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, uluslararası girişimcilikte kültürel uyumun dinamiklerini inceleyerek yabancı sahipli restoranların Türkiye'nin kendine özgü kültürel ve idari yapısına nasıl adapte olduklarını ele almaktadır. On beş yabancı restoran işletmecisiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan bulgular, geleneksel mutfakların Türk tüketici beklentilerine uyarlanmasının, bürokratik engellerin aşılmasının ve yerel topluluklarla bağ kurulmasının önemini ortaya koymaktadır. İşletmelerini başarıyla yerelleştiren girişimciler, kültürel duyarlılığı, hukuki esnekliği ve stratejik ağ kurma becerisini bir arada kullanabilmişlerdir. Araştırma, kültürel entegrasyonun yalnızca hayatta kalma stratejisi değil, aynı zamanda Türkiye'nin canlı ve çeşitlilik barındıran pazarında gelişmenin yolu olduğunu göstermektedir. Kültürel uyum, yasal mevzuata uyum ve toplulukla etkileşim arasındaki karşılıklı ilişkiyi inceleyen bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası yiyecek işletmelerinin başarı faktörlerine dair değerli bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics of cultural integration in international entrepreneurship, focusing on how foreign-owned food businesses adapt to Türkiye's unique cultural and regulatory landscape. Through qualitative research involving fifteen semi-structured interviews with foreign restaurateurs, the findings highlight the importance of aligning traditional cuisines with Turkish consumer preferences, navigating bureaucratic challenges, and fostering community connections. Entrepreneurs who successfully localized their operations demonstrated a blend of cultural sensitivity, legal adaptability, and strategic networking. The research underscores that cultural integration is not merely a survival strategy but a pathway to thriving in Türkiye's vibrant and diverse market. By examining the interplay between cultural adaptation, regulatory compliance, and community engagement, this study provides valuable insights into the success factors for international food businesses in Türkiye.