Farklı yöntemlerle üretilen geçici sabit restoratif materyallerin renk stabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability of temporary fixed restorative materials produced by different methods
  1. Tez No: 978632
  2. Yazar: ŞEYMANUR ECE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Geçici restorasyon materyalleri, ağız içi kullanım süresince estetik, fonksiyon ve biyouyumluluk açısından önemli rol oynamaktadır. CAD/CAM yöntemiyle üretilen PMMA esaslı materyaller, yüksek basınç ve sıcaklık altında ön polimerizasyon ile daha homojen bir yapı kazanırken, 3D baskı teknolojisiyle hazırlanan fotopolimer reçineler katmanlı üretim prensibine dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, CAD/CAM yöntemiyle üretilen PMMA bloklar ile 3D baskı teknolojisiyle üretilen fotopolimer reçinenin yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve renk stabilitesi (ΔE₀₀) üzerine uygulanan yüzey işlemleri ve termal yaşlandırmanın etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla, her bir materyalden 60'ar adet disk hazırlanarak toplam 180 test örneği elde edilmiştir. Disklerin yüzeyleri zımpara ile standardize edilmiş, örneklerin yarısına polisaj işlemi uygulanmıştır. Başlangıç ölçümlerinde tüm örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri profilometre, renk değerleri ise spektrofotometre ile ölçülmüştür. Test örneklerinin yarısı 5000 siklusluk termal yaşlandırma işlemine tabi tutulmuş, ardından aynı ölçümler tekrarlanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, materyal türü, yüzey işlemi ve termal yaşlandırmanın hem yüzey pürüzlülüğü hem de renk stabilitesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğu belirlenmiştir (p<0,05). Üç boyutlu baskı yöntemiyle üretilen örnekler hem yaşlandırma öncesi hem de sonrasında daha yüksek Ra değerleri sergilerken, CAD/CAM bloklarının renk stabilitesi açısından daha iyi performans gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlar, geçici restorasyon materyallerinin yüzey özellikleri ve renk stabilitelerinin üretim yöntemleri, yüzey işlemleri ve termal yaşlandırma uygulamalarından önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporary restorative materials play an important role in aesthetics, function, and biocompatibility during intraoral use. PMMA-based materials produced by CAD/CAM technology gain a more homogeneous structure through pre-polymerization under high pressure and temperature, whereas photopolymer resins fabricated with 3D printing technology are based on the principle of layered manufacturing. The aim of this study was to evaluate the effects of surface treatments and thermal aging on the surface roughness (Ra) and color stability (ΔE₀₀) of PMMA blocks produced by CAD/CAM and photopolymer resins manufactured by 3D printing technology. For this purpose, 60 discs from each material were prepared, yielding a total of 180 test specimens. The surfaces of the discs were standardized by sanding, and half of the specimens were subjected to polishing procedures. At baseline, the surface roughness values of all specimens were measured with a profilometer, while their color values were recorded with a spectrophotometer. Half of the test specimens underwent thermal aging consisting of 5000 cycles, after which all measurements were repeated. Statistical analysis of the obtained data revealed that material type, surface treatment, and thermal aging had significant effects on both surface roughness and color stability (p<0.05). The specimens produced by three-dimensional printing exhibited higher Ra values both before and after aging, whereas CAD/CAM blocks demonstrated superior performance in terms of color stability. These findings indicate that the surface properties and color stability of temporary restorative materials are significantly influenced by their manufacturing methods, surface treatments, and exposure to thermal aging.