DESCEMET MEMBRAN ENDOTELYAL KERATOPLASTİ SONRASI ERKEN POST-OPERATİF DÖNEMDE ÖN SEGMENT OPTİK KOHERENS TOMOGRAFİ İLE ANATOMİK VE FONKSİYONEL BAŞARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
  1. Tez No: 978658
  2. Yazar: SEYFİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KEPEZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) uygulanan hastalarda görme sonuçları, korneal topografik parametrelerdeki değişim, ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) ile greft ayrışma paternleri ve bu parametrelerin rebubbling gereksinimi ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2024–Temmuz 2025 tarihleri arasında kliniğimizde endotelyal patolojiler nedeniyle DMEK uygulanan 50 hastanın 50 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Re-DMEK uygulanan 5 olgu dışlandı; analizler 3. ay verisi bulunan 45, 6. ay verisi bulunan 31 göz üzerinden yapıldı. Preoperatif ve postoperatif 1., 3. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı (GİB), korneal topografi ile Kmaks, santral kornea kalınlığı (SKK) anterior/posterior K1–K2, ön kamara derinliği (ÖKD), yüksek sıralı aberasyon (HOA), arka elevasyon (PE) ve asferisite (Q) ve ÖS-OKT ile ayrışma yüksekliği, alanı ve alan oranları ölçüldü. Bulgular: DMEK sonrası 1., 3. ve 6. aylarda EİDGK'da preoperatif döneme göre anlamlı düzelme izlendi (p<0,001). GİB değerleri genel olarak stabil seyretti. Topografik analizde Kmaks, SKK, ÖKD, HOA, PE ve Q gibi parametrelerde preoperatif döneme göre anlamlı düzelme; anterior/posterior K1–K2'de ise daha sınırlı değişim saptandı. ÖS-OKT ölçümlerinde daha fazla ayrışma yüksekliği ve alanı ile ayrışma/kornea alanı ve ayrışma/greft alanı oranlarının rebubbling gereksinimi ile anlamlı ilişkili olduğu bulundu; ROC analizlerinde bu parametreler için klinik olarak kullanılabilir eşik değerler saptandı. Sonuç: DMEK cerrahisi, erken postoperatif dönemde anlamlı görsel rehabilitasyon ve optik kalite artışı sağlamaktadır. ÖS-OKT ile ayrışma paternlerinin ve nicel ayrışma parametrelerinin değerlendirilmesi, rebubbling gereksiniminin öngörülmesinde ve cerrahi başarının objektif takibinde önemli katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate visual outcomes, changes in corneal topographic parameters, graft detachment patterns on anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT), and their relationship with rebubbling in eyes undergoing Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK). Materials and Methods: Fifty eyes of 50 patients who underwent DMEK for endothelial pathology between July 2024 and July 2025 were prospectively evaluated. Five eyes requiring re-DMEK were excluded; analyses were performed on 45 eyes with 3-month data and 31 eyes with 6-month data. At preoperative and postoperative months 1, 3, and 6, best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), and corneal topography (maximum keratometry [Kmax], central corneal thickness [CCT], anterior/posterior K1–K2, anterior chamber depth [ACD], higher-order aberrations [HOA], posterior elevation [PE], and asphericity [Q]) were recorded. AS-OCT was used to measure graft detachment height, area, and detachment/corneal and detachment/graft area ratios. Results: BCVA improved significantly at all postoperative visits compared with baseline (p<0.001), while IOP remained stable. Topographic analysis showed significant improvement in Kmax, CCT, ACD, HOA, PE, and Q, with more limited changes in anterior/posterior K1–K2. Higher detachment height and area, and greater detachment/corneal and detachment/graft area ratios, were significantly associated with the need for rebubbling, and receiver operating characteristic analysis identified clinically relevant cutoff values. Conclusion: DMEK provides substantial early visual rehabilitation and improvement in optical quality. Quantitative assessment of detachment patterns with AS-OCT helps predict the need for rebubbling and supports objective evaluation of surgical success.