Penetran keratoplasti ve lameller keratoplasti sonrası greft sağ kalım ,greft rejeksiyon insidansları, görsel sonuçları ve erken-geç dönem komplikasyonların karşılaştırılması
Comparison of visual results, graft survival rates, incidences of graft rejection, and early-late complications after penetrating keratoplasty and lamellar keratoplasty
- Tez No: 653229
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ELVİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Penetran keratoplasti (PK) ve lameller keratoplasti ( Derin Anterior Lameller Keratoplasti (DALK), Desme Membran Soymalı Endotelyal Keratoplasti (DSEK), Desme Membran Endotelyal Keratoplasti (DMEK)) sonrası görsel sonuçları, greft sağ kalım oranları ,greft rejeksiyon insidansları ve erken-geç dönem komplikasyonların karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 2013-2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Kliniği 'nde keratoplasti yapılan 255 hastanın 279 gözü çalışmaya dahil edildi. En az iki yıl düzenli takibi olan hastaların dosyaları geriye dönük olarak tarandı. 165 göze PK, 63 göze DALK, 51 göze arka lamellar keratoplasti ( DSEK veya DMEK) yapıldığı tespit edildi. Bu hastalarda görsel sonuçları, postoperatif greft rejeksiyon insidansları , greft sağkalım oranları ve erken - geç dönemde gelişen komplikasyonları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 255 hasta ( 150 erkek, 105 kadın ) değerlendirmeye alındı. Hastaların postoperatif nihai en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), sütür alımı sonrası astigmatizma değerleri, karşılaşılan rejeksiyon epizodları, greft yetmezliği, sütür gevşemesi, sütür absesi, korneal absesi, keratit, persistan korneal epitel defekti ve göziçi basıncı yüksekliği gibi komplikasyonlar yönünden karşılaştırıldı. Postoperatif nihai EİDGK, PK grubunda : 0.79medyan (0.39-1.80)IQR (Logmar) , DALK grubunda : 0.30medyan (0.15-0.52)IQR (Logmar) idi ve anlamlı olarak DALK grubunda daha yüksek bulundu (p0,017). DSEK/DMEK grunda ise gözlerin 2 (%5,1)'sinde 4D üzerinde astigmatizma saptandı ve PK grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,017). PK grubunda 47 (%28.5) hastada greft yetmezliği, DALK grubunda ise 2 (%3,1) hastada primer hastalığın nüksü görüldü ve iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,017). PK'li hastalarının 24(%14)'ünde, DALK grubundaki hastaların 2(%3,2)'sinde göz içi basıncı (GİB) artışı görüldü ve iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmuştur(p0,017).PK'li hastalarının 23(%13,9)'ünde, DALK grubundaki hastaların 18(%29)'sinde gevşek sütür görüldü ve iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,005). DSEK/DMEK grubunda ise 26medyan (24-30)IQR ay olarak hesaplandı ve iki grup( PK ile DSEK/DMEK) arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). Endotelyal yetmezlik (PBK,ABK ve FED) nedeniyle keratoplasti yapılan gözler için sağkaım zamanı PKP için 46 ±4,5 ay, DSEK/DMEK için ise 45±2,5 ay olarak hesaplandı,Log Rank testi P:0,297 idi. Bu değer için iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Penetran keratoplasti sonrası uzun dönemde gelişen greft rejeksiyonu ve endotel hücre kaybı gibi komplikasyonların uygun hasta gruplarında lameller keratoplasti tercih edilme nedeni olmuştur. Günümüzde endotelin korunduğu keratoplasti teknikleri ilk tedavi seçeneği olmaya başlamıştır. DALK,ın uygun hastalar için; görsel prognoz, greft saydamlığı ve endotel stabilitesi açısından daha etkin olduğunu düşünülmektedir. Penetran keratoplastiye göre lameller keratoplasti ile daha iyi görsel sonuçlar, daha hızlı hasta rehabilitasyonu, daha az refraktif problemler ve oküler yüzey komplikasyonları elde edilebilmektedir. DMEK veya DSEK , endotel yetmezlikli olgularda başarılı bir yöntemdir. Bizim çalışmamızda uzun dönem takiplerinde DSEK/DMEK grubunda hiçbir olguda keratit, gevşek sütür, persistan epitel defekti, greft rejeksiyonu veya GİB artışı görülmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of visual results, graft survival rates, incidences of graft rejection, and early-late complications after penetrating keratoplasty (PK) and lamellar keratoplasty ( Deep Anterior Lamellar Keratoplasty (DALK), Descemet Stripping Endothelial Keratoplasty (DSEK), Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK)). Methods: Keratoplasty cases performed on 279 eyes of 255 patients between 2013-2019 at Health Sciences University ,Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital ,Ophthalmology Clinic were included in the study. The files of the patients who were followed up regularly for at least two years were reviewed retrospectively . PKP was performed in 165 eyes, DALK in 63 eyes, and posterior lamellar keratoplasty (DSEK or DMEK) in 51 eyes. In these patients visual results, graft survival rates, incidences of graft rejection and early - late complications were compared. Results: 255 patients (150 men, 105 women) who met the study criteria were evaluated. Postoperative best corrected visual acuity (BCVA), complications such as high astigmatism values after suture removal, rejection episodes, graft failure, suture loosening, suture abscess, corneal abscess, keratitis, persistent corneal epithelial defect, intraocular pressure elevation are compared in terms. The postoperative final BCVA was: 0.79 median (0.39-1.80)IQR (Logmar) in the PKP group, 0.30 median (0.15-0.52)IQR (Logmar) in the DALK group and was significantly higher in the DALK group (p 0.017). In the DSEK / DMEK group only 2 (5.1%) of the eyes had astigmatism above 4D and a statistically significant difference was found when compared with the PKP group (p 0.017).Graft failure was observed in 47 (28.5%) patients in the PKP group and in 2 (3.1%) patients due to recurrence of the primary disease in the DALK group, and a statistically significant difference was found between the two groups (p 0.017). Intraocular pressure elevation (IOP) was observed in 24(14%) of the patients with PKP, in 2 (3.2%) of the patients in the DALK group and a significant difference was found between the two groups (p 0.017). Loose sutures were observed in 23 (13.9%) of the patients with PKP , in 18 (29%) of the patients in the DALK group and a statistically significant difference was found between the two groups (p 0.005). In the DSEK / DMEK group, the median (24-30) IQR was calculated as 26 months. A statistically significant difference was found between the two groups (PKP and DSEK / DMEK) (p 0.05). Survival time was calculated as 46 ± 4.5 months for PKP and 45 ± 2.5 for DSEK / DMEK for eyes that had keratoplasty due to endothelial insufficiency (PBK, ABK and FED), Log Rank test was P: 0.297. There was no significant difference between the two groups for this value (p> 0.05). Conclusion: Lamellar keratoplasty has been the reason for preference in suitable patient groups for complications such as graft rejection and endothelial cell loss that develop in the long term after penetrating keratoplasty. Today, keratoplasty techniques in which the endothelium is preserved have started to be the first treatment option. We believe that patients in the DALK group are more fortunate in terms of visual prognosis, graft transparency, and endothelial stability.