II. Abdülhamid Dönemi bahriye nazırları ve donanma politikaları
The ministers of the navy and their navy policies during the Period of Abdulhamid II
  1. Tez No: 978705
  2. Yazar: SELÇUK SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Biyografi, Denizcilik, History, Biography, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde klasik dönemde deniz teşkilatının idaresini kaptan paşa sağlamaktaydı. Tanzimat döneminde kaptan paşalık idaresi değişime uğramıştır. Bahriye meclisi ve bahriye nezaretinin kurulması süreçleri ile teşkilatta düzenlemelere gidilmiştir. Bahriye Nezareti'nin kurulması ile birlikte unvanlar da değişmiştir. Kaptan paşalık unvanı yerini bahriye nazırlığına bırakmıştır. Bahriye nazırları deniz gücünü ve politikalarını şekillendiren amirler olarak görev yapmıştır. II. Abdülhamid dönemi denizciliği gerek bahriye teşkilatı gerekse politikaları açısından günümüze kadar uzanan tartışmalara konu olmuştur. Bu tartışmalar siyasi, ideolojik sebeplerle özellikle II. Abdülhamid'in şahsında odaklanmış görünmektedir. Bu tez II. Abdülhamid dönemi bahriye tartışmalarının arka planında kalmış Bahriye Nazırlarına odaklanarak bu dönem denizcilik olay ve politikalarını anlamayı hedeflemiştir. Bahriye nazırlarının söylem ve eylemleriyle bahriye teşkilatına etkileri üzerinde durulacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde II. Abdülhamid döneminde bürokratik yapıda yaşanan değişimler ve II. Abdülhamid'in bahriye nezaretine yaklaşımı ele alınmıştır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde II. Abdülhamid dönemi bahriye politikasının nasıl şekillendiği ele alınmıştır. Bahriye politikasına yön veren bahriye nazırlarının faaliyetleri incelenmiştir. Beşinci ve altıncı bölümlerde dönemin bahriye politikasına yön veren hadiseler incelenmiştir. Kişiler, olaylar ve koşullar çerçevesinde dönemin bahriye politikasında bürokratik yapının etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, the administration of the naval organization was provided by the captain pasha. During the Tanzimat period, the captain pasha administration underwent a change. Regulations were made in the organization with the processes of naval council and naval supervision. With the establishment of the naval supervision, titles also changed. The title of captain pasha was replaced by the title of minister of navy. In the process, there were also attempts to return to the old system. The naval ministers served as superiors who shaped the naval power. The naval organization of the Abdülhamid II period has been the subject of debates that continue even today. The nazirs also played a role in the formation of this controversial structure. Even though they were under the sultan's command, they had the opportunity to intervene personally. It was up to them to strike a balance between serving the state and serving themselves. This study will focus on the influence of the naval ministers on the naval organization through their discourses and actions. In the first part of the study, the changes in the bureaucratic structure during the reign of Abdülhamid II and Abdülhamid II's approach to the naval organization are discussed. In the second, third and fourth chapters, the shaping of the naval policy during the reign of Abdülhamid II is discussed. The activities of the naval ministers who shaped the naval policy are analyzed. In addition, the events that shaped the naval policy of the period are also analyzed. The influence of the bureaucratic structure on the naval policy of the period within the framework of persons, events and conditions is analyzed.