Alternatif protein kaynakları kullanılarak üretilen glutensiz ekmeklerin duyusal analizi: Pirinç, mısır ve kinoa unu ile karabuğday unu kombinasyonlarının karşılaştırması
Sensory analysis of gluten-free breads produced using alternative protein sources: Comparison of rice, corn and quinoa flour with buckwheat flour combinations
  1. Tez No: 978739
  2. Yazar: OSMAN ESAT UÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DİLİSTAN SHIPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, alternatif protein kaynakları içeren pirinç+karabuğday, mısır+karabuğday ve kinoa+karabuğday un kombinasyonları kullanılarak üretilen glutensiz ekmeklerin duyusal özelliklerini kapsamlı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, üç farklı glutensiz ekmek formülasyonu ile ticari glutensiz ekmek kontrol örneği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Duyusal değerlendirme metodolojisi iki aşamalı olarak tasarlanmış; ilk aşamada üçgen fark testi uygulanarak örneklerin ayırt edilebilirliği doğrulanmış, ikinci aşamada 65 eğitilmemiş tüketici paneliyle kapsamlı hedonik test gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmede doku, tat, aroma, renk, genel kabul edilebilirlik ve iç yapı özellikleri 9-noktalı hedonik ölçek kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır (α=0.05). Araştırma bulguları, kinoa+karabuğday kombinasyonunun genel kabul edilebilirlik açısından en yüksek puanı aldığını (7.8±1.2), bunu pirinç+karabuğday (7.4±1.3) ve mısır+karabuğday (6.9±1.4) kombinasyonlarının takip ettiğini göstermiştir. Ticari glutensiz ekmek kontrol örneği en düşük kabul edilebilirlik skoruna sahip olmuştur (6.2±1.5). Doku parametrelerinin genel kabul edilebilirlik ile en yüksek korelasyonu gösterdiği (r=0.76-0.78) belirlenmiştir. Sonuçlar, alternatif protein kaynaklı un kombinasyonlarının, ticari glutensiz ekmeklere kıyasla üstün duyusal özelliklere ve gelişmiş beslenme değerine sahip ürünler geliştirilmesine olanak sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively evaluate the sensory properties of gluten-free breads produced using alternative protein source flour combinations including rice+buckwheat, corn+buckwheat, and quinoa+buckwheat. The research comparatively examined three different gluten-free bread formulations with a commercial gluten-free bread control sample. The sensory evaluation methodology was designed in two stages; in the first stage, triangle difference test was applied to verify the distinguishability of samples, and in the second stage, comprehensive hedonic testing was conducted with 65 untrained consumer panelists. Texture, taste, aroma, color, general acceptability, and crumb structure properties were analyzed using a 9-point hedonic scale. One-way analysis of variance (ANOVA) and Duncan multiple comparison test were applied in statistical analyses (α=0.05). Research findings showed that the quinoa+buckwheat combination received the highest score in terms of general acceptability (7.8±1.2), followed by rice+buckwheat (7.4±1.3) and corn+buckwheat (6.9±1.4) combinations. The commercial gluten-free bread control sample had the lowest acceptability score (6.2±1.5). Texture parameters showed the highest correlation with general acceptability (r=0.76-0.78). The results reveal that alternative protein source flour combinations enable the development of products with superior sensory properties and improved nutritional value compared to commercial gluten-free breads.