Ana akımın ötesinde: Bağımsız dijital medya kuruluşlarında yayıncılık
Beyond the mainstream: Journalism practices in independent media organizations
- Tez No: 978740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİRŞE ERBAYSAL FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezde,“Türkiye'de ana akım medya dışında konumlanan kuruluşlar kendilerini nasıl tanımlamakta ve bu tanım bağımsız yayıncılık pratiklerine nasıl yansımaktadır?”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu çerçevede, alternatif medya söyleminin Türkiye bağlamındaki pratik karşılığını incelemek ve bu alanda faaliyet gösteren bağımsız dijital medya kuruluşlarının yayıncılık anlayışını değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu soruya cevap aramak amacıyla nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir ve dokuz dijital medya kuruluşunun temsilcileriyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların büyük ölçüde editoryal bağımsızlık, çoğulculuk ve toplumsal sorumluluk ilkelerine bağlı kaldıklarını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu ilkelere dayalı yayıncılık anlayışının sürdürülebilirliği; kurumsal kaynakların sınırlılığı, teknik altyapıdaki dengesizlikler ve görünürlük imkanlarının eşit dağılmamaması gibi çeşitli yapısal koşullarla doğrudan ilişkilidir. Özetle bu tez, Türkiye'de alternatif medya söyleminin önemli ölçüde benimsenmesine rağmen, bu söylemin tam anlamıyla kurumsallaşmış ve sürdürülebilir bir medya modeline dönüşemediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, görüşülen kuruluşların büyük ölçüde bağımsızlık ilkesine dayanan bir anlayışa sahip olmalarına karşın, yapısal ve kurumsal açıdan literatürdeki“alternatif medya”tanımıyla bütünüyle örtüşmedikleri; bu bağlamda“dijital bağımsız medya”tanımlamasının daha yerinde olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the research question“How do organisations positioned outside the mainstream media in Türkiye define themselves, and how is this self-definition reflected in their independent publishing practices?”is addressed. Within this framework, the study aims to examine the practical instantiation of the alternative media discourse in the Turkish context and to evaluate the publishing orientations of independent digital media organisations operating in this field. To answer this question, a qualitative research design was adopted, and semi-structured, in-depth interviews were conducted with representatives of nine digital media organisations. The findings indicate that participants largely adhere to the principles of editorial independence, pluralism, and social responsibility. Nevertheless, the sustainability of this principled publishing orientation is directly shaped by several structural conditions, including limited institutional resources, asymmetries in technical infrastructure, and the unequal distribution of opportunities for visibility. In sum, while the alternative media discourse is widely embraced in Türkiye, it has not yet crystallised into a fully institutionalised and sustainable media model. Accordingly, although the organisations interviewed espouse an approach grounded in the principle of independence, they do not, in structural and institutional terms, fully align with the literature's definition of“alternative media”; in this regard, the designation“digital independent media”is considered more appropriate.