İlkokulda karşılaşılan okuma sorunları ve bu sorunların çözüm yöntemleri
Reading problems encountered in primary school and solution methods to these problems
  1. Tez No: 978744
  2. Yazar: BAHAR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilkokul düzeyinde okuma güçlüğü yaşayan öğrencilerin karşılaştığı sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik uygulamaları sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Öğrenme güçlüklerinin alt başlıklarından biri olan okuma güçlüğü, öğrencilerin hem akademik hem de sosyal yaşamlarını doğrudan etkileyen bir problemdir. Çalışmalarımda, zihinsel veya fiziksel herhangi bir engeli bulunmamasına rağmen okuma sürecinde zorluk yaşayan, ancak öğrenme güçlüğü tanısı almamış öğrenciler üzerine odaklanılmıştır. Araştırmada nitel yöntem kullanılarak toplam 26 sınıf öğretmeniyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun (23 öğretmen) sınıflarında okuma güçlüğü yaşayan öğrenciler bulunduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin gözlemlerine göre bu öğrencilerde sıkça karşılaşılan problemler arasında harf-ses uyumsuzluğu, kelime ve harf karıştırma, tahmine dayalı okuma, heceleme zorluğu ve yanlış ya da eksik okuma gibi beceri eksiklikleri yer almaktadır. Araştırma bulguları, okuma güçlüğünün yalnızca teknik bir beceri sorunu olmadığını; aynı zamanda öğrencilerin sosyal ilişkilerinde zayıflama, özgüven kaybı ve akademik başarısızlık gibi sonuçlar doğurabildiğini göstermektedir. Öğretmenler, bu öğrencilerin sınıf içi etkileşimlerde geri planda kaldıklarını ve motivasyonlarının düşük olduğunu vurgulamıştır. Çözüm yolları bağlamında öğretmenler, birebir öğretim, görsel materyaller kullanımı, drama ve oyun temelli etkinlikler, tekrar çalışmaları, kelime-hece tabloları, grup çalışmaları gibi farklı yöntem ve stratejiler kullandıklarını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, öğretmenlerin çoğu, okulların teknik ve fiziksel altyapı eksikliklerinin, veli iş birliği yetersizliğinin ve mesleki destek ihtiyaçlarının süreci zorlaştırdığını belirtmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, okuma güçlüğü yaşayan öğrencilerin gelişimi için çoklu ve bireyselleştirilmiş yöntemlerin kullanılması, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve aile-okul iş birliğinin güçlendirilmesi kritik önemdedir. Sonuç olarak, okuma güçlüğü; yalnızca eğitimsel değil, aynı zamanda sosyal ve duygusal yönleriyle de ele alınması gereken bütüncül bir konudur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the problems faced by students with reading difficulties at the primary school level and the solutions offered to these problems, based on the opinions of classroom teachers. Reading difficulties, one of the subcategories of learning disabilities, are a multifaceted problem that directly impacts both students' academic and social lives. The study focused on students who, despite not having any mental or physical disabilities, experience reading difficulties but who have not been diagnosed with a learning disability. A total of 26 classroom teachers were interviewed using qualitative methods. The majority of the participants (23 teachers) were identified as having students with reading difficulties in their classrooms. According to the teachers' observations, common problems encountered by these students include skill deficiencies such as letter-sound mismatches, word and letter confusion, predictive reading, difficulty spelling, and inaccurate or incomplete reading. The research findings indicate that reading difficulties are not merely a technical skill problem; they can also lead to consequences such as weakened social relationships, loss of self-confidence, and academic failure. Teachers emphasized that these students are often left behind in classroom interactions and have low motivation. In terms of solutions, teachers stated that they used various methods and strategies, such as one-on-one instruction, the use of visual materials, drama and game-based activities, repetition exercises, word-syllable charts, and group work. However, most teachers noted that schools' lack of technical and physical infrastructure, inadequate parental cooperation, and the need for professional support made the process difficult. According to the study results, using multiple and individualized methods, supporting teachers' professional development, and strengthening family-school collaboration are critical for the development of students with reading difficulties. In conclusion, reading difficulties are a holistic issue that should be addressed not only from educational but also from social and emotional perspectives