6. sınıf fen bilimleri dersi sindirim ve dolaşım sistemi konularının sanal gerçeklik ve dijital öykü öğretim materyalleri ile öğretimi
Teaching 6th grade science course digestive and circulatory system topics with virtual reality and digital story teaching materials
- Tez No: 978745
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Education and Training, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf Fen Bilimleri dersi kapsamında yer alan Sindirim ve Dolaşım sistemi konularının öğretiminde sanal gerçeklik ve dijital öyküleme destekli öğretim materyallerinin etkililiğini çok boyutlu olarak değerlendirmektir. Ayrıca öğretmen ve öğrenci görüşleri aracılığıyla bu materyallerin öğretim sürecine katkıları nitel olarak değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma, karma yöntem desenlerinden sıralı açıklayıcı desen (QUAN→qual) doğrultusunda yürütülmüştür. Nicel boyutta ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış; deney grubu 1'de dersler dijital öyküleme materyalleri ile, deney grubu 2'de ise sanal gerçeklik materyalleri ile işlenmiştir. Kontrol grubunda ise Fen Bilimleri Öğretim Programı (FBDÖP)'na dayalı öğretim uygulanmıştır. Nitel boyutta, deney gruplarındaki öğrenci ve öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nicel bulgular desteklenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Sindirim Sistemi Akademik Başarı Testi, Dolaşım Sistemi Akademik Başarı Testi, Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Teknoloji Destekli Öğrenme Materyallerine Yönelik Tutum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış; sırasıyla Cronbach's Alpha değerleri .72, .74, .981, .977 olarak bulunmuştur. Bulgular: Araştırma sonucunda, hem sanal gerçeklik hem de dijital öyküleme materyalleriyle yapılan öğretimin, öğrencilerin akademik başarı düzeylerini anlamlı biçimde artırdığı belirlenmiştir. Deney gruplarının son test puanları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksektir. Ayrıca, deney gruplarındaki öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumları ve teknoloji destekli öğrenme materyallerine yönelik tutumları olumlu yönde gelişmiştir. Nitel bulgular, öğrencilerin bu materyallerle öğrenmeyi daha eğlenceli, anlaşılır ve kalıcı bulduklarını; soyut kavramları somutlaştırabildiklerini ve derse aktif biçimde katıldıklarını göstermiştir. Öğretmen görüşleri ise materyallerin öğretim sürecini zenginleştirdiğini, öğrencilerin motivasyon ve dikkatini artırdığını, üç boyutlu düşünme ve gözlem becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Sonuçlar: Elde edilen bulgular, sanal gerçeklik ve dijital öyküleme temelli öğretim materyallerinin fen bilimleri öğretiminde etkili, motive edici ve kalıcı öğrenmeyi destekleyen araçlar olduğunu göstermektedir. SG ve DÖ uygulamaları, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal öğrenme çıktılarında anlamlı gelişme sağlamış; soyut biyolojik kavramların somutlaştırılmasında ve öğrenme sürecine aktif katılımın artırılmasında önemli rol oynamıştır. Çalışma, fen eğitiminin dijital dönüşüm sürecine katkı sunmakta ve yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına dayalı teknoloji entegrasyonuna özgün bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to comprehensively evaluate the effectiveness of virtual reality (VR) and digital storytelling (DS)-supported instructional materials in teaching the topics of“Digestive System”and“Circulatory System”within the 6th-grade Science course. In addition, it seeks to qualitatively assess the contributions of these materials to the teaching–learning process through teacher and student perspectives. Method: The study was conducted using a sequential explanatory mixed-methods design (QUAN→qual). In the quantitative phase, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed. In Experimental Group 1, lessons were conducted using digital storytelling (DS) materials, while in Experimental Group 2, virtual reality (VR) materials were utilized. The control group received instruction based on the Science Curriculum (FBDÖP). In the qualitative phase, semi-structured interviews with students and teachers from the experimental groups were carried out to support and explain the quantitative findings. Data were collected through instruments developed by the researcher: the Digestive System Academic Achievement Test, the Circulatory System Academic Achievement Test, the Attitude Scale Toward the Science Course, and the Attitude Scale Toward Technology-Supported Learning Materials. The validity and reliability analyses of these instruments were conducted, and the Cronbach's alpha coefficients were found to be .72, .74, .981, and .977, respectively. Findings: The results of the study revealed that instruction supported by both virtual reality (VR) and digital storytelling (DS) materials significantly improved students' academic achievement levels. The post-test scores of the experimental groups were significantly higher than those of the control group. In addition, students in the experimental groups demonstrated more positive attitudes toward the science course and toward technology-supported learning materials. Qualitative findings indicated that students found learning with these materials more enjoyable, comprehensible, and lasting; they were able to concretize abstract concepts and actively participate in the lessons. Teacher interviews further revealed that the materials enriched the teaching process, enhanced students' motivation and attention, and improved their three-dimensional thinking and observation skills. Conclusions: The findings indicate that virtual reality (VR) and digital storytelling (DS)-based instructional materials are effective, motivating, and supportive tools for promoting lasting learning in science education. The VR and DS applications led to significant improvements in students' cognitive, affective, and behavioral learning outcomes, playing a key role in concretizing abstract biological concepts and enhancing active participation in the learning process. The study contributes to the digital transformation of science education and proposes an original model for technology integration grounded in the constructivist learning approach.