Dijital edebiyat kapsamında değişen yazar, anlatıcı ve okur rolleri
Changing roles of author, narrator and reader in digital literature
- Tez No: 978758
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Sözlü kültürden yazılı kültüre ve yazılı kültürden dijital kültüre geçiş sürecinde, bireylerin düşünme biçimlerinde ve edebiyat anlayışlarında önemli değişimler yaşanmıştır. Teknolojik gelişmeler, bireylerin yaşam ve düşünme şekillerinin yanı sıra edebiyat anlayışlarını da dönüştürmüştür. Yazarın metni kurgulama biçimi, edinmesi gereken bilgi birikimi, eser üzerindeki hakimiyetinin kırılması; okurun ise yazarla aynı statüye gelerek metni yeniden şekillendirmesi ve metnin okurun seçimleriyle var olması gibi birçok unsur köklü biçimde değişmiştir. Metin algısı durağandan, hareketli bir yapıya evrilmiştir. Elbette bu durum, anlatıcı rollerinde de ciddi değişimlere yol açmıştır. Tek boyutlu anlatıcıdan, aynı anda birden fazla anlatıcı türünün kullanıldığı; yazarın, okurun ve yapay zekânın da anlatıcı rolünü üstlendiği bir dengeye geçilmiştir. Dijital edebiyatın sınırları, Wattpad'i, edebiyat bloglarını, dijital hikâye türlerini ve dijital oyunları kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Konunun somut örneklerini sunmak açısından, Tuvaldeki Adam adlı dijital interaktif hikâye ve Life is Strange: Double Exposure isimli dijital interaktif oyun detaylı olarak incelenmiş, okur, yazar ve anlatıcı rolleri açısından metin çözümlemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the transition from oral culture to written culture, and from written culture to digital culture, significant changes have taken place in the ways individuals think and in their understanding of literature. Technological developments have transformed not only people's ways of life and thinking but also their literary perspectives. The way the author structures the text, the knowledge they must acquire, the diminishing authority over the work; and, on the other hand, the reader attaining an equal status with the author by reshaping the text and bringing it into existence through their choices—these elements have all undergone radical transformations. The perception of the text has shifted from being static to becoming dynamic. Naturally, this has also led to profound changes in the roles of the narrator. A transition has occurred from a single-dimensional narrator to a balance in which multiple types of narrators operate simultaneously, including the author, the reader, and even artificial intelligence taking on narrative roles. The boundaries of digital literature have expanded to include Wattpad, literary blogs, digital storytelling forms, and digital games. To present concrete examples of this issue, the digital interactive story Tuvaldeki Adam and the digital interactive game Life is Strange: Double Exposure have been analyzed in detail, with particular focus on the roles of reader, author, and narrator.