Çok değişkenli nitel veri analiz teknikleri
Multivariate qualitative data analysis tecniques
- Tez No: 97876
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, özellikle son yıllarda istatistik literatüründe adından oldukça sık söz edilen çok değişkenli nitel veri analiz teknikleri incelenmeye çalışılmış olup bu teknikler karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Bu çalışmanın, hangi analiz tekniğinin hangi koşullar sağlandığında seçileceğine dair bir örnek olması düşünülmüştür. Birinci Bölüm'de, konulara giriş yapılarak daha önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölüm'de ise nitel veri analiz teknikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise bu teknikler kullanılarak uygulama yapılmış ve tabloların yorumu üzerinde durulmuş olup teknikler arasındaki farklara değinilmiştir. Son Bölüm'de, elde edilen sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, multivariate statistical analysis techniques that had been commonly used in statistical surveys recently, were considered and tried to appreciate and these techniques were given as in contrast. This study can be considered as a sample to give decision which techniques should be choosen in specific conditions. In the first chapter, the informations about the previous studies were given as a preface. Second chapter, general information about the qualitative data analysing techniques were given. In the third chapter using multivariate statistical analysis techniques some practises were done, tables were describe and the difference between the techniques were given.