Geological mapping and interpretation of Manisa-Gördes region using remote sensing data and geographical information sytems
Manisa-Gördes bölgesinin uzaktan algılama verileri ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak jeolojik haritalanması ve yorumlanması
- Tez No: 978767
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri günümüzde çevre ve şehir planlama, jeoloji, hidrojeoloji, madencilik, botanik, meteoroloji ve oşinografi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Coğrafi bilgi sistemlerinin jeolojide, optik uydulardan elde edilen verilerle ana kayanın ve yapıların çizgiselliğinin belirlenmesi, geniş alanları kapsayan litolojik birimlerin ayrıştırılması gibi birçok uygulaması bulunmaktadır. Yakın prensipler olan madencilik ve geoteknik alanlarında arama ve üretim faaliyetlerinde uzaktan algılama verilerinin kullanılması, özellikle ön ofis çalışmaları aşamasında çalışmalara zaman ve ekonomi açısından olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Landsat-8 OLI uydu verilerini kullanarak, atmosferik ve radyometrik düzeltme yaparak, literatürde tanımlanan çalışma alanının jeolojik özelliklerine göre belirli bant oranlarını birleştirerek, temel bileşen analizi gibi görüntü işleme ve iyileştirme tekniklerini kullanarak, çalışma alanı içerisindeki jeolojik birimlerin litolojik özelliklerini ayırt etmektir. Ayrıca, ASTER-GDEM (ASTER Global Sayısal Yükseklik Modeli) verileri kullanılarak, çizgisellikleri tanımlamak için hazırlanan bir kabartma haritası oluşturularak, belirlenen çizgiselliklerin doğrultuları saptanmıştır. Elde edilen veriler ile çalışma alanındaki ana jeolojik unsurlar ve kontakları haritalanarak, uzaktan algılama tekniklerinin jeolojik ön ofis çalışmaları safhasındaki etkisi ortaya konmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote sensing and geographic information systems are currently being used in many fields, such as environment and urban planning, geology, hydrogeology, mining, botany, meteorology and oceanography. Geographic information systems have many applications in geology, such as identification of bedrock and linearity of structures, discrimination of lithological units covering large areas with data obtained from optical satellites. In the fields of mining and geotechnics, which are close principles, the use of remote sensing data in exploration and production activities contributes positively to the studies in terms of time and economy, especially in the preliminary office studies phase. The aim of this study is to discriminate the lithological features of the geological units within the study area, using Landsat-8 OLI data, performing atmospheric and radiometric correction, compositing certain band ratios according to geological characteristics of the study area which described in the literature, using image processing and enhancement techniques such as principal component analysis. Also, using the ASTER-GDEM (ASTER Global Digital Elevation Model) data, a relief map prepared to identify lineaments and strike of these lineaments are determined. By utilizing the obtained data, the main geological features and contacts within the study area were mapped and the effectiveness of remote sensing techniques in the preliminary stage of geological studies were tested and interpreted.