XIX. yy. sonlarında XX. YY. başlarında Van Vilayeti Hapishanesi
Van Province Prison in the late XIX c. and early XX c.
- Tez No: 978771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, XIX. yy sonlarında ve XX. yy. başlarında Van Vilayeti Hapishanesi incelenmiştir. XIX. yüzyıldan itibaren hapishane kurumlarında modernleşe girişimleriyle, hapishanelerin mimari, idari ve yapısal sistemindeki dönüşümler ele alınmıştır. Çalışmada ağırlıklı olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivinden faydalanılmıştır. Çalışma tablo, cetvel ve görsellerle desteklenmiştir. Vilayetlerden, merkeze gönderilen belgeler, bölgenin mahkûm profillerinin belirlenmesinde önem arz etmiştir. Van Vilayeti'ne ait hapishane yapısı, idaresi, personelleri, mahkûm ve mevkuf miktarları, suç türleri, cezaları, asayiş problemleri elde edilen veriler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Van Province Prison is examined within the context of the late 19th and early 20th centuries. With the onset of modernization efforts in penal institutions from the 19th century onward, transformations in the architectural, administrative, and structural systems of prisons are addressed. The study primarily draws upon sources from the Ottoman Archives of the Prime Ministry. It is supported with tables, charts, and visual materials. Documents sent from the provinces to the central administration have been of particular importance in identifying the prisoner profiles of the region. Based on the data obtained, the structure, administration, personnel, number of convicts and detainees, types of crimes, punishments, and public order issues related to the Van Province prison are analyzed.