International Baccalaureate CAS educators' perspectives on graduate skills and career development
Uluslararası Bakalorya CAS eğitmenlerinin mezun becerileri ve kariyer gelişimi hakkındaki görüşleri
- Tez No: 978808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÜVERCİN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz eğitiminde, öğrencilerin üniversitede ve gelecekteki kariyerlerinde başarılı olmalarını destekleyecek beceri ve kişilerarası yetkinliklerle donatılmasına giderek daha fazla önem verilmektedir. Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP), bütüncül müfredatıyla bu taleplere cevap verirken, Yaratıcılık, Aktivite, Hizmet (CAS) bu programın üç temel bileşeninden biridir. Önceki araştırmalar daha çok öğrenci deneyimlerini öne çıkarmış olsa da eğitimcilerin bakış açısına daha az dikkat edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, CAS eğitimcilerinin, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı'nda (IBDP) yer alan Yaratıcılık, Aktivite, Hizmet (CAS) bileşeninin öğrenci gelişimine nasıl katkıda bulunduğuna dair görüşlerini incelemektir. Çalışmada nitel fenomenolojik bir desen kullanılmış, tek bir IB kurumundan on CAS eğitimcisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşme kayıtları çözümlenerek eğitimcilerin içgörülerindeki temalar belirlenmiştir. Bulgular, CAS'in eğitimciler tarafından dönüştürücü bir deneyim olarak görüldüğünü, özellikle liderlik ve problem çözme alanlarında temel becerilerin belirgin şekilde geliştiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca kişisel sorumluluk ve özgüveni besleyerek iş birliği ve empatiyi güçlendirmektedir. Bu sonuçlar bir arada ele alındığında, CAS'in öğrencilere hem akademik hem de mesleki bağlamlarda başarılı olmaları için gerekli zihniyet ve kapasiteyi kazandırdığı anlaşılmaktadır. Bulgular ayrıca CAS'in yalnızca bir program gerekliliği olarak görülmek yerine, okul kültürüne dahil edilmesi, uygun kaynaklarla desteklenmesi ve yeterli iş birliğiyle güçlendirilmesi gerektiğini de göstermektedir. Bu çıkarımlar, CAS'in akademik çalışmaları mesleki hazırlık ve toplumsal sorumlulukla ilişkilendiren stratejik bir çerçeve olarak IB liderleri, eğitimciler ve politika yapıcılar için değerini ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's education, there is increasing emphasis on preparing students with skills and interpersonal competencies that support success at university and in their future careers. The International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP) addresses these demands through its holistic curriculum, with Creativity, Activity, Service (CAS) as one of its three core components. While previous research has mainly highlighted student experiences, less attention has been given to educators' perspectives. The aim of this study is to explore the perspectives of CAS educators on how the Creativity, Activity, Service (CAS) component of the International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP) contributes to student development. The study followed a qualitative phenomenological design, using semi-structured interviews with ten CAS educators from a single IB institution. Transcribed interviews were thematically analysed to identify patterns in educator insights. Findings indicate that CAS is viewed by educators as a transformative experience where there is a noticeable development of skills in the areas of leadership and problem-solving. They further foster personal responsibility and confidence which strengthens collaboration and empathy. Together, these outcomes demonstrate how CAS equips students with the mindset and capacities needed to thrive in both academic and professional contexts. The findings further imply that CAS should be added to the school culture and supported through relevant resources and adequate collaboration, instead of being viewed as a programme requirement solely. These implications foreground its value for IB leaders, educators, and policymakers as a strategic framework that connects academic study with professional readiness and social responsibility.