A comparison of the international baccalaureate diploma program (İBDP) and the Ministry of National Education Program (MoNEP) mathematics syllabus in the context of metacognition
Uluslararası bakalorya diploma programı (IBDP) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim matematik programlarının üstbiliş bağlamında karşılaştırılması
  1. Tez No: 876224
  2. Yazar: NURSEMİN FERATLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilgiye erişimin kolaylaştığı, ekonomik, teknolojik ve politik değişimlerin hızlandığı, rekabetin arttığı küreselleşen dünyada, öğrencinin kendine uygun ve yararlı bilgiyi seçebilmesi, bu bilgiye ulaşma yollarını belirleyebilmesi ve sorun durumunda uygun stratejiyi seçebilmesi için kendisi ve bilgi birikimi hakkında fikir sahibi olması gerekmektedir. Bu çalışmada Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) Matematik: Analiz ve Yaklaşımlar Standart Seviye ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Matematik onuncu sınıf öğretim programları üstbiliş bağlamında karşılaştırılmıştır. Bulgular, UBDP Matematik: Analiz ve Yaklaşımlar Standart Seviye öğretim programının matematik öğretimini üstbiliş ve üstbilişsel beceriler ile entegre bir formda sunduğunu, program yapısının temelde bu becerilerin gelişimini desteklediğini göstermektedir. MEB Ortaöğretim Matematik onuncu sınıf programının ise, üstbilişi kazandırılmak istenen becerilerden biri olarak ele aldığı, fakat dökümanda bununla ilgili bir kavram, bu becerileri destekleyecek bileşen veya ölçme değerlendirme yaklaşımından bahsedilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the globalized world where access to information has become easy, economic, technological, and political changes have accelerated, and competition increased, the learner, when faced with problems, must have an idea about his/her own knowledge accumulation in order to choose the appropriate and useful information, and choose the appropriate strategy to deal with the problem. In this study, the International Baccalaureate Diploma Programme Mathematics: Analysis and Approaches Standard Level and Ministry of National Education Secondary Mathematics tenth-grade syllabi were compared in the context of metacognition and it is aimed to answer the following three questions: a) What are the similarities and differences between IBDP and MoNEP Mathematics tenth-grade syllabi in terms of metacognition and metacognitive skills? b) How do the assessments used in the IBDP and the MoNE Secondary Mathematics syllabi differ in terms of metacognition and metacognitive skills? c) What is the support given to teachers in terms of developing metacognition in IBDP and MoNE Secondary Education Mathematics syllabi? After identification the research problems, appropriate documents, codes, sub-themes, and themes were determined by analyzing the documents. The findings indicate that the IBDP Maths: AA SL curriculum presents mathematics teaching in a way that integrates metacognition and metacognitive skills and supports these skills with components and assessment approaches such as Learner Profile, Theory of Knowledge, Creativity, Activity and Service, Extended Essay, Internal Assessment. However, it was observed that the MoNE Secondary Mathematics tenth-grade syllabus addresses metacognition as one of the skills to be acquired, but no concept, component, or assessment and evaluation approach to support these skills were mentioned in the document. The findings also indicate that the IBDP Mathematics: AA SL syllabus provides teachers with resources to support metacognition in terms of inquiry, critical thinking, reflection, and checking prior learning. In the MoNE Secondary Mathematics tenth-grade syllabus, there is no resource or instruction for teachers in this context.