Vergilendirme hataları ve düzeltme yolları: Danıştay kararlarının incelenmesi
Taxation errors and correction methods: Review of council of state decisions
  1. Tez No: 978811
  2. Yazar: FATMA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Devletin egemenlik gücü aracılığıyla vergi alma konusunda sahip olduğu fiili ve hukuki gücü vergilendirme yetkisi olarak tanımlanmaktadır. Vergilendirme yetkisi devletin finansal alanda sahibi olduğu en önemli ve temel yetkilerden biridir. Bu sayede devlet, kamu kesiminin ihtiyaç duyduğu temel hizmetleri elinde bulundurduğu vergilendirme yetkisi aracılığıyla Anayasa tarafından kendisine tanınmış olan hakkını kullanarak kamu kesiminin ihtiyaç duyduğu finansal kaynakları karşılama gücüne sahip olmaktadır. Vergilendirme gücünü elinde bulunduran Devletin kamu giderlerinin karşılanabilmesi için vatandaşlardan tahsil etmek zorunda olduğu bu değerler direkt olarak kişilerin mülkiyet haklarına etki ettiği için kamu düzeninin gerçek anlamda korunması ve hukuk devleti gereği üzerinde önemle durulması gereken konu olmuştur. Vergilendirme yetkisi kapsamında vergilendirmeye ilişkin işlemler yapılırken vergi alacağına ilişkin haksız yere vergilendirme veya eksik vergilendirme gibi hatalar meydana gelmektedir. Bu husus Vergi Usul Kanunu'nun“Vergi Hatası”başlıklı 116. maddesi ve devamında düzenlenme alanı bulmuştur. Vergilendirme işlemlerine ilişkin hataların tespit edilerek düzeltilmesi ve haksız vergilendirilen durumlardan dolayı hem idarenin hem de mükellefin dezavantajlı duruma düşmesinin engellenmesi gerekmektedir. Yine bu hataların düzeltilmesi Vergi Usul Kanunu'nun 120. maddesi ve devamında“Düzeltme Yetkisi ve Reddiyatı”başlığında düzenlenme alanı bularak, uyuşmazlıkların idare ve yargısal yoldan güvence altına alınmasını sağlamıştır. Uygulama sırasında karşılaşılan sorunlardan olan hata ve düzeltme yollarına ilişkin hata türlerinin neler olduğunun tespit edilmesi ve vergilemeye ilişkin işlemlerin usule uygun bir şekilde işletilmesi gerekmektedir. Bu hususta meydana gelecek uyuşmazlıklara ilişkin belirlenen çözüm yolları idari ve yargı yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyuşmazlıklar mükellefin talebiyle idarece çözüme kavuşturulabileceği gibi yargı eliyle de çözümlenebilmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda vergisel işlemlerde uyuşmazlıklara ilişkin idari yargıda en üst karar mercii olan Danıştay tarafından verilmiş kararlarda vergi hatalarının görünümü çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The actual and legal power of the state to collect taxes through its sovereign power is defined as the taxation power. The taxation power one of the most important powers included in the state's sovereignty in the economic field. In this way, the state has the power to meet the financial resources needed by the public sector by using the right granted to it by the Constitution through the taxation power for the services needed by the public sector. Since these values that the state, which holds the taxation power, has to collect from its citizens in order to finance public expenses are related to the property rights of individuals, protection of public order and the necessity of the rule of law have become issues that need to be emphasized with sensitivity. While performing taxation-related transactions within the scope of taxation authority, errors such as unfair taxation or undertaxation regarding tax receivables occur. This issue has been regulated in Article 116 and following of the Tax Procedure Law titled“Tax Error”. It is necessary to detect and correct errors related to taxation transactions and prevent both the administration and the taxpayer from being disadvantaged due to unfairly taxed situations. Again, the correction of these errors has been regulated in Article 120 and following of the Tax Procedure Law titled“Correction Authority and Rejection”, ensuring that disputes are secured through administrative and judicial channels. It is necessary to determine the types of errors regarding the error and correction remedies, which are among the problems encountered during the implementation, and to operate the taxation procedures in a procedural manner. The solutions to the disputes that may arise this regard are administrative and judicial remedies. Disputes can be resolved by the administration upon the request of the taxpayer or by the judiciary. In this context, in our study, the appearance of tax errors in the decisions given by the Council of State, which is the highest decision-making authority in administrative jurisdiction regarding disputes in tax transactions, constitutes the subject of our study.