The role of national self-images in foreign policy decision-making: The case of the Three Somali Republics
Ulusal öz-imgelerin dış politika karar alma sürecindeki rolü: Üç Somali Cumhuriyeti örneği
- Tez No: 933467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRİSTİAN WİLHELM LEKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
1960'ta bağımsızlığını kazanmasından itibaren Somali; farklı siyasi elitlere, yapısal düzenlemelere ve kapasitelere sahip üç ayrı cumhuriyet deneyimlemiştir. Bu farklılıklara rağmen dış politika karar alma süreçlerinde dikkate değer bir benzerlik gözlemlenmektedir. Somali'nin siyasi liderleri, dünya görüşlerini şekillendiren toplumsal bağlamdan kaynaklanan ortak bir unsuru paylaşmaktadır. Bu ortak unsur, dış politika kararlarının oluşumunda belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Somali'nin dış politika karar alıcılarının ulusal öz-imajlarının (self-image) bu ortak unsur olduğu ve farklı cumhuriyetlerde alınan dış politika kararlarının ardındaki nedensel faktör olarak işlev gördüğü hipotezini ortaya koymaktadır. Bu hipotezin test edilmesi için çalışma, dış politika analiz teorisini temel almış ve özellikle dış politika karar alma sürecine yönelik psiko-sosyal çevre yaklaşımına odaklanmıştır. Çalışmada, ulusal öz-imajlar ile dış politika karar alma süreçleri arasındaki nedensel ilişkiyi incelemek amacıyla nitel bir vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Üç somut vaka üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir: Birinci Somali Cumhuriyeti'nin 1963'te Britanya ile diplomatik ilişkileri kesmesi, İkinci Cumhuriyet'in 1977'de Sovyetler Birliği ile ilişkileri sonlandırması ve 2019'da Federal Hükümet'in BM temsilcisini sınır dışı etmesi. Araştırma, büyük ölçüde dış politika karar alıcılarının anılarından, konuşmalarından ve mülakatlarından elde edilen birincil verileri temel almıştır. Buna ek olarak diplomatik arşivler, dergi makaleleri ve gizliliği kaldırılmış belgeler gibi yardımcı materyaller de kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, eski karar alıcılar, diplomatlar, dış politika analistleri ve siyasi elitlerden oluşan yirmi kişiyle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Hipotezi test etmek amacıyla yapılan üç vaka analizi, beş önemli bulguyu ortaya koymuştur. Birincisi, Somali halkının Batılı sömürge güçlerinden miras aldığı tarihsel geçmiş, Somali'nin ulusal öz-imajını şekillendirmiş ve siyasi liderlerin dış politika kararlarını derinden etkilemiştir. İkincisi, Somali'nin Afrika, Orta Doğu ve Hint Okyanusu'nun kesişim noktasında yer alması, Somali dış politika karar alıcıları arasında ülkenin jeopolitik önemine dair güçlü bir ulusal öz-imaj oluşturmuştur. Üçüncüsü, Somali dış politika karar alıcıları, ülkenin kapasitesini abartırken potansiyel rakip devletlerin kapasitesini küçümseme eğiliminde olmuşlardır. Dördüncüsü, Somali'nin baskın pastoral kültüründen kaynaklanan bağımsızlık ve gurur duygusu, ulusal ethos'un dış politika kararlarında belirleyici bir rol oynamasına yol açmıştır. Son olarak, iç ve dış operasyonel çevrelerdeki çeşitli kritik faktörler, liderlerin dış politika karar alma sürecindeki ulusal öz-imajlarını doğrudan ya da dolaylı olarak şekillendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Since gaining independence in 1960, Somalia has experienced three distinct republics, each with different political elites, structures, and capabilities. Despite these differences, there has been a notable similarity in their foreign policy decision-making. Somalia's political leaders seem to share a common element stemming from the societal context that has shaped their worldviews. This shared element appears to play a pivotal role in shaping their foreign policy decisions. This study hypothesizes the national self-images of Somalia's foreign policy decision-makers as the common element or the societal image they share, serving as a causal factor for their foreign policy decisions across various cases from different republics. To test the hypothesis, this thesis utilized foreign policy analysis theory, with a particular focus on the psycho-social milieu approach to foreign policy decision-making. It employed a qualitative case study methodology to investigate the causal relationship between national self-images and foreign policy decision-making in Somalia by examining three distinct cases: The First Somali Republic's severing diplomatic relations with Britain in 1963, The Second Republic's termination of relations with the Soviet Union in 1977, The federal government's expulsion of the UN envoy in 2019. The study primarily used primary data from memoirs, speeches, and interviews of key foreign policy decision-makers and supplementary materials like diplomatic archives, magazine articles, and declassified documents. It incorporated twenty semi-structured interviews with former decision-makers, diplomats, foreign policy analysts, and political elites. The three case studies conducted to examine the hypothesis provided five significant findings. First, the historical legacies inherited by the Somali people from Western colonial powers have shaped Somalia's national self-image and profoundly influenced the foreign policy decision-making of its political leaders. Second, Somalia's strategic geographical position at the crossroads of Africa, the Middle East, and the Indian Ocean has created a national self-image of geopolitical significance among Somali foreign policy decision-makers. Third, there was an overestimation of Somalia's capabilities while underestimating those of potential opponent states by the Somali foreign policy decision-makers. Fourth, the national ethos played a significant role in shaping Somalia's decisions due to the decision-makers' sense of independence and pride derived from the dominant pastoral culture. Finally, several crucial factors within domestic and external operational environments have directly or indirectly contributed to the national self-images of leaders during foreign policy decision-making.