Prevalence and reasons of unemployment phenomenon in the Turkish economy: Evidence from labour force statistics micro data set
Türkiye ekonomis'inde işsizlik olgusunun yaygınlığı ve nedenleri: İşgücü istatistikleri mikro veri seti
- Tez No: 978842
- Danışmanlar: DR. PROF. ASSOC. FATİH HAKAN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye işgücü piyasasında işsizlik ile bireylerin sosyal, ekonomik ve demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi, 2018-2023 dönemine ait ulusal düzeyde temsili Hanehalkı İşgücü Anketleri verilerini kullanarak incelemektedir. Bireylerin işgücü piyasası sonuçları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla lojit modeli kullanılmıştır. Kullanılan değişkenler ; işsizlik (bağımlı değişken), cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, ikamet yeri ve bölge (bağımsız değişkenler) olarak belirlenmiştir. Genel olarak, bulguları istatistiksel olarak anlamlıdır ve hanehalklarının sosyal, ekonomik ve demografik özelliklerinin işgücü piyasası sonuçlarını etkilediğini göstermektedir. Eğitim düzeyi ile işsizlik arasında doğrusal olmayan bir ilişki vardır. Yüksek lisans veya doktora mezunları, ilkokul, ortaokul, lise ve lisans mezunlarına kıyasla işsiz kalma olasılığı daha düşüktür. Benzer şekilde, Türkiye'de erkek olmak, kadınlar ve dul bireylere kıyasla işsiz olma olasılığıyla anlamlı düzeyde negatif bir ilişki göstermektedir. Evli bireyler, bekârlara kıyasla yaklaşık %6 daha düşük işsizlik olasılığı göstermektedir. Yerleşim yerine göre, ilçe merkezleri ve kırsalda yaşayan bireyler, kentsel alanlara kıyasla daha yüksek işsizlik olasılığıyla karşı karşıyadır. Yaş değişkeni açısından, artan ve istatistiksel olarak negatif katsayılar, yaş arttıkça işsizliğin azaldığını göstermektedir. Türkiye'de işsizlik dinamiklerinde önemli ve kalıcı bölgesel farklılıklar vardır; Batı Marmara, Ege, Doğu Marmara, Batı Anadolu ve Karadeniz bölgeleri İstanbul'a göre %1-4,9 daha düşük işsizlik olasılığına sahipken, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu'nun kuzeyinde bu olasılık sürekli daha yüksektir. Sonuç olarak, gençler, daha düşük nitelikli bireyler, bekârlar, doğu bölgelerinde veya kırsalda yaşayanlar işgücü piyasasında daha kırılgan gruplardır. Bu eşitsizlikler, bu gruplara yönelik işgücü piyasasına dâhil etmeyi amaçlayan spesifik politikaların gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between unemployment and individuals social, economic and demographic characteristics within the Turkish labour market, using the nationally representative Household Labour Force Surveys (HLFS) data for the period 2018-2023. The logit model was employed to ascertain the effects of individuals characteristics on their labour market outcomes. The variables include unemployment (dependent variable) and gender, age, educational attainment, marital status, place of residence and region (independent variables). Overall, the findings are statistically significant, indicating that the social, economic, and demographic characteristics of labour forces significantly influence labour market outcomes. There is a nonlinear relationship between educational attainment and unemployment probability. Being male in Türkiye is associated with lower unemployment likelihood compared to females and widowed individuals. Married individuals have about 6% lower unemployment probability compared to singles. Living in district centres or rural areas leads to higher unemployment risks compared to urban residents. With age, the probability of unemployment decreases. Regionally, significant disparities exist: West Marmara, Aegean, East Marmara, West Anatolia, and Black Sea regions show approximately 1-4.9% lower unemployment probability compared to Istanbul, while Southeastern Anatolia, Eastern Anatolia, and northern Central Anatolia show higher risks. In conclusion, youth, lower qualified individuals, singles, Eastern or rural dwellerss are the more vulnerable populations. These disparities emphasize the need of specific policies, targeting these population to promote an inclusion in the labour market.