Mikroorganizmalar için hazır besi yerlerinin üretimi
Production of culture media for the microorganisms
- Tez No: 97887
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
özet ÖZET Sunulan çalışmanın amacı enjeksiyonla kalıplama yöntemiyle petri kaplarının ve bunların, içlerinde besi yerleri içeren formlarının ambalajlanmış şekilde üretim olanaklarının araştırılmasıdır. Petri kaplarının üretiminde temel plastik olarak bu amaçla yaygın olarak kullanılan polistiren (kristal grade) seçilmiştir. Temel ekipman parametreleri değiştirilerek düzgün ve hatasız petri kabı üretiminde enjeksiyonla kalıplama işlemi için en uygun işletme koşulları belirlenmiştir. Petri kapları gama radyasyonu ile sterillenmiştir. İlgili standart testler (Buyyon testi) sterilizasyonun başarıyla gerçekleştirildiğini göstermiştir. İçlerinde kültür ortamları bulunan petri kapları laminar akış kabinetinde aseptik koşullarda hazırlanmıştır. Üç farklı ortam, Eosin Metilen Mavisi Ağarı (EMB), Salmonella Shigella Ağarı (SS), ve Kanlı Agar içeren petri kapları hazırlanmıştır. Bu petri kaplarının, örnek mikroorganizmaların, Escherichia coli, Staphylococcus aureusas, Salmonella typhi, Klepsiella oxytoca, fi- Streptecoccus pyogenes, kullanıldığı testlerde uygunlukları araştırılmıştır. Bu testler hazırlanan tüm besi ortamlarının başarılı olarak kullanılabileceğini, göstermiştir. Yapılan ekonomik analiz, çalışma kapsamında araştırılan petri kaplarının, mevcut imkanlarla, günümüz pazar fiatının Yz ile Y* arasında bir değerde üretilebileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Petri kabı, besi yerli petri üretimi, performansı, maliyet analizi
Özet (Çeviri)
Abstract ABSTRACT The aim of this study is to investigate production of petri dishes by injection moulding and their culture medium carrying forms in their final packaging. Polystyrene (crystal-grade), which is widely used in these type of applications, was selected as the basic material for the production of petri dishes. Injection molding operating conditions were optimized by changing the main equipment parameters. Petri dishes were sterilized by gamma radiation. The related standard tests (i.e., Buyyon test) showed that the sterility procedure was successfully applied. A laminar flow cabinet was used to prepare petri dishes containing culture media at aseptic conditions (without loosing sterility). Three different media, Eosin Methylene Blue Agar (EMB), Salmonella Shigella Agar (SS), and Blood Agar, were investigated. These dishes were used in the tests in which Escherichia coli, Staphylococcus aureusas, Salmonella typhi, Klepsiella oxytoca, fi-Streptecoccus pyogenes, as representative species. These tests showed that all the media prepared were successfully operated. Economical analysis indicated that these petri dishes can be produced by using the existing facilities almost % to % of the today's market prices. Key words : Petri dish, production of Petri dish with culture medium, performances, Cost analysis