Elektronik ticeretin Türkiye ekonomisine etkisi
The impact of e-commerce on the Turkish economy
- Tez No: 978877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de hızla büyüyen e-ticaret sektörünün ekonomi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, dijitalleşme sürecinin Türkiye ekonomisinin makroekonomik göstergeleri, özellikle ekonomik büyüme, istihdam, dış ticaret dengesi, kamu gelirleri ve sektörel dönüşümler üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. E-ticaretin büyümesinin ekonomiye katkıları analiz edilirken, sektörde karşılaşılan yapısal zorluklar ve dijital ticaretin vergi gelirleri üzerindeki olası etkileri de ele alınmaktadır. Araştırma, dijital ticaretin vergi sistemlerine entegrasyonunu ve sektörel düzenlemelerin güncellenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çerçevede, Türkiye'nin dijital dönüşüm stratejilerine yönelik bazı öneriler sunarak, politika yapıcılar ve girişimciler için yönlendirici bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan veriler, TÜİK, Ticaret Bakanlığı, TÜSİAD ve uluslararası kuruluşların yayımladığı raporlardan elde edilmiştir. Bu araştırma, Türkiye'de hızla büyüyen elektronik ticaret (e-ticaret) sektörünün makroekonomik göstergeler üzerindeki etkilerini betimleyerek incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, e-ticaretin dijitalleşme süreciyle birlikte ekonomik büyüme, istihdam, dış ticaret dengesi, kamu gelirleri ve sektörel dönüşüm gibi alanlarda görülen gelişim eğilimlerini tanımlayıcı istatistiklerle sunmaktadır. Araştırma ayrıca, 2010-2025 dönemi arasındaki verilerle oluşturulmuş bir uzunlamasına veri setine dayalı modelleme önerisini içermektedir. Bu model, Türkiye'nin e-ticaret ekosisteminin 2030 yılına kadar uzanan projeksiyonlarını hedeflemektedir. Model, dijital benimseme eğilimlerine dayalı sentetik enterpolasyonlarla desteklenmiş olup, Mordor Intelligence, ECDB ve IMARC gibi saygın kaynaklardan alınan ampirik gözlemlerle pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the economic impact of Turkey's rapidly growing ecommerce sector. The study aims to assess the impact of the digitalization process on macroeconomic indicators of the Turkish economy, particularly economic growth, employment, foreign trade balance, public revenues, and sectoral transformations. While analyzing the economic contributions of e-commerce growth, the structural challenges faced in the sector and the potential impacts of digital commerce on tax revenues are also addressed. The research emphasizes the integration of digital commerce into tax systems and the need to update sectoral regulations. In this context, it aims to provide guidance for policymakers and entrepreneurs by offering some recommendations for Turkey's digital transformation strategies. The data used in the study were obtained from reports published by TurkStat, the Ministry of Trade, TÜSİAD, and international organizations. This research aims to descriptively examine the impact of Turkey's rapidly growing electronic commerce (e-commerce) sector on macroeconomic indicators. The study presents descriptive statistics on the development trends observed in areas such as economic growth, employment, foreign trade balance, public revenues, and sectoral transformation, along with the digitalization process of e-commerce. The research also includes a modeling proposal based on a longitudinal dataset generated from 2010 to 2025. This model targets projections of Turkey's e-commerce ecosystem extending to 2030. The model is supported by synthetic interpolations based on digital adoption trends and reinforced with empirical observations from reputable sources such as Mordor Intelligence, ECDB, and IMARC.