Elektronik ticaretin uygulamaları ve e-ticaretin muhasebeleştirilmesi: Türkiye ve Çin karşılaştırılması
Electronic commerce practices and accounting of e-commerce: Comparison of Turkey and China
  1. Tez No: 593697
  2. Yazar: XIAYIDA MAIMAITI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak, günümüzde işletmeler ticari faaliyetlerini elektronik ortamlarda gerçekleştirmeye başlamıştır. İnternet e-ticaretin asıl aracıdır. İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte elektronik ticaret hızlı bir artış göstermiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte elektronik ticaret, özellikle gelişmekte olan ülkelere yaşam kalitesini yükseltme, ekonomik refahı arttırma ve büyümeyi teşvik etme gibi fırsatlar sunmaktadır. Elektronik ticaretin hacmi tüm dünyada olduğu gibi Çin'de hızlı gelişmekle birlikte Türkiye'de de hızla artmış gösterilmiştir. Tüm bu gelişmeler kuşkusuz ülkenin ekonomisine, sosyal ve kültürel hayatına ve işletme yöntemlerine büyük etkisi olmaktadır. Araştırmanın teorik bölümünde elektronik ticaretin temel tanımları, araçları ve türleri, e-ticaretin her alanlardaki avantajları ve dezavantajları, dünyadaki e-ticaretin oluşumu ve gelişimi istatistik bilgilerle araştırılarak incelenmektedir. Çalışmanın uygulama kısmında Türkiye ve Çin'deki e-ticaretin oluşumu ve gelişim süreçleri, e-ticaret siteleri ve her iki ülkenin elektronik ticaretle ilgili yasal düzenlemeler analiz yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Araştırmanın sonucunda Türkiye ve Çin'deki e-ticaret uygulamaların muhasebeleştirilmesindeki benzerlikler ve farklılıklar, elektronik ticaretteki ödeme sistemleri ve e-fatura bilgileri karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in the world of technology, nowadays businesses have started to carry out their commercial activities in electronic environments. İnternet is the main tool of e-commerce. With the development of internet technology, electronic commerce has increased rapidly. Electronic commerce and the information and communication technologies which underlie this new way of doing business will provide opportunities to improve the global quality of life and economic well being and have the potential to spur growth and employment in industrialised, emerging and developing countries. The volume of electronic commerce has been shown to grow rapidly in China as well as throughout the world, but has also increased rapidly in Turkey. All these developments undoubtedly have a great impact on the economy, social and cultural life of the country and on the methods of operation. İn the theoretical part of the research, the basic definitions, tools and types of electronic commerce, advantages and disadvantages of e-commerce in all fields, formation and development of e-commerce in the world are investigated with statistical information. İn the implementation part of the study, the formation and development processes of e-commerce in Turkey and China, e-commerce sites and legal regulations related to electronic commerce of both countries are examined using the analysis method. As a result of the research, similarities and differences in the accounting of e-commerce applications in Turkey and China, payment systems in electronic commerce and e-invoice information are presented comparatively.