Bıopolymer‐assısted synthesıs of nıckel oxıde nanopartıcles
Biyopolimer destekli nikel oksit nanoparçaciklarinin sentezi
  1. Tez No: 978935
  2. Yazar: SAMEERAH SAEID KHALLEEFAH ALSEEFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Alginat biyopolimerlerinin, yara örtülerinden nanoteknolojiye kadar birçok uygulama alanı vardır. Sodyum aljinat, çeşitli iki ve üç değerlikli katyonların varlığında kararlı hidrojeller oluşturabilir ve oluşan hidrojeller kendine özgü özelliklere sahiptir. Bu çalışmada, aljinat boncuklarını çapraz bağlamak için nikel(II) kullanılmış ve yeşil renkli Ni(II)-aljinat boncuk jellerinin oluşumu doğrulanmıştır. Bu örnekler, tek kaplı bir reaksiyonla termal işlem uygulanarak nikel okside dönüştürülmüştür. Örnekler, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) kullanılarak karakterize edilmiştir. Sonuçlar, bu yöntemle nikel(II) aljinat ve nikel oksit sentezlenebileceğini ve gelecekteki karakterizasyon ve uygulamalar için iyi bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Alginate biopolymers have many application areas, from wound dressings to nanotechnology. Sodium alginate can form stable hydrogels in the presence of various divalent and trivalent cations, and the resulting hydrogels have characteristic properties. In this study, nickel(II) is used to crosslink alginate beads, and formation of green-colored Ni(II)-alginate bead gels were confirmed. These samples were converted into nickel oxide by thermal treatment using a single-pot reaction. Samples were characterized using Fourier transform infrared spectroscopy. Results reveal that nickel(II) alginate and nickel oxide can be synthesized by this method and there is a good potential area for future characterization and applications.