An investigation of preparatory school EFL teachers' perceptions and experiences regarding extramural English activities
Hazırlık okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin müfredat dışı İngilizce etkinliklerine yönelik algı ve deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 978946
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN SAVAŞ, DR. MEHMET EMRE ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki hazırlık programlarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin müfredat dışı İngilizce (extramural English – EE) hakkındaki algılarını ve deneyimlerini incelemektedir. EE üzerine yapılan araştırmaların çoğu öğrenciler odaklıdır; ancak öğretmenlerin kendi uygulamaları büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu çalışmada karma yöntem deseni benimsenmiş ve 72 öğretmenden Likert tipi ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket yoluyla veri toplanmıştır. Nicel analizler, öğretmenlerin alımsal (receptive) EE etkinliklerine (film izleme, müzik dinleme, çevrim içi okuma) üretimsel etkinliklerden daha fazla katıldığını göstermiştir. Öğretmenler sınıf içi etkinlikleri öğrencilerin sınıf dışı deneyimleriyle ilişkilendirme konusunda istekli olmuş; ancak günlükler veya görüşmeler gibi sistematik izleme yöntemlerini nadiren kullanmışlardır. Daha az deneyimli öğretmenler daha yüksek düzeyde EE kullanımı bildirmiş ve regresyon analizleri öğretmenlerin kişisel EE katılımının, sınıfta EE'yi teşvik etme eğilimlerini güçlü biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Nitel tematik analizde öğretmenlerin algıladığı imkanlar (otantik girdi, motivasyon, dil becerileri, özerklik, kültürlerarası farkındalık), kısıtlar (erişim, rehberlik, içerik uygunluğu, müfredat baskısı, güvenlik) ve öneriler (yönlendirme, müfredata entegrasyon, kişiselleştirme, yansıtıcı etkinlikler, kurumsal destek) belirlenmiştir. Çalışma, EE'nin sınıf içi öğrenmeyi tamamlayıcı güçlü bir araç olduğunu; ancak bunun etkili olabilmesi için öğretmen katılımı, rehberlik ve kurumsal tanınırlığın kritik önemde olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explored preparatory school EFL teachers' perceptions and experiences of extramural English (EE) in Turkey. While most research on EE has focused on students, teachers' own practices remain underexplored. Adopting a survey research design, data were collected from 72 teachers through a questionnaire including Likert-scale and open-ended items. Quantitative analyses showed that teachers engaged more in receptive EE activities (e.g., watching films, listening to music, reading online texts) than in productive ones. Teachers frequently integrated EE into their lessons by connecting classroom activities to learners' out-of-class experiences, though systematic monitoring tools such as diaries or interviews were rarely used. Less experienced teachers reported higher levels of EE engagement, and regression analysis revealed that teachers' personal EE use strongly predicted their tendency to promote EE in class. Qualitative thematic analysis identified perceived affordances (authentic input, motivation, language skills, autonomy, cultural awareness), constraints (access, guidance, content appropriateness, curricular pressure, safety), and recommendations (scaffolding, curriculum integration, personalization, reflection, institutional support). The study highlights EE as a powerful complement to classroom learning, while stressing the importance of teacher engagement, guidance, and institutional recognition.