Zeolite catalyzed photooxidation of cyclohexane
Sikloheksanın zeolit katalizli fotooksidasyonu
- Tez No: 97895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu tez de zeolit katalizörleri kullanılarak çözelti fazında görünür bölgede 02 ile sikloheksanın fotooksidasyonu çalışılmıştır. Bu amaçla NaY ve NaX zeolitleri sentezlenmiş ve bu zeolitlerde bulunan Na+ iyonları ile Cu+2, Co+2, Cd+2, Pb+2, Ba+2 iyonlarının iyon değişimi yapılmıştır. CuY zeoliti kullanılarak, sikloheksan oksidasyonu için aşağıdaki şartlar incelenmiştir; zeolitin iyon değişim yüzdesi, kalsinasyon süresi ve yeniden kullanılabilirliği, farklı bakır tuzlarının katalizör etkisi, zeolit içindeki bakır iyonlarının sikloheksana göre mol oranı, reaksiyon süresi, sıcaklık ve ışık etkileri. En iyi dönüşüm kalsinasyon süresi 24 saat olan %95.1Tık iyon değişimine sahip zeolit ile, 3 günde, 16 °C'de, 1/8 mol oranında (zeolit içindeki bakır iyonu/sikloheksan), görünür ışık altında elde edilmiştir. Bu veriler doğrultusunda, diğer metal iyonu değişimi olmuş zeolitler ile sikloheksanın oksidasyonu incelenmiştir. Her metal için Y türü zeolitlerin X türü zeolitlerden daha fazla aktif oldukları bulunmuştur ve dönüşüm sırası aşağıdaki gibi elde edilmiştir; CuY>CoY>CdY>PbY>BaY»NaY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the photooxidation of cyclohexane by 02 with visible light in the solvent phase using zeolite catalysts has been studied. By this aim, NaY and NaX zeolites have been synthesised and the exchange of Cu+2, Co+2, Cd+2, Pb+2, Ba+2 ions with Na+ ions in these zeolites have been done. By using CuY zeolite, the reaction conditions of the cyclohexane oxidation, i.e. the ion exchange percent, calcination time and reusability of the zeolite and the effects of different Cu salts as catalyst, mol ratio of Cu ion in the zeolite to cyclohexane, reaction time, temperature and light, have been investigated. The best conversion has been achieved with the zeolite of 95.10% ion exchanged, 24 hours calcined, in 3 days, at 16 °C and with a 1/8 mol ratio of Cu+2 ion in the zeolite per cyclohexane, by visible light. The oxidation of cyclohexane has been carried out with the other metal ion exchanged zeolites in the selected conditions. It has been found that the conversion of cyclohexane which is obtained by Y type zeolites is more than those of X type zeolites. Cyclohexane conversion sequence of the metal ion exchanged zeolites has been determined in the following order; CuY>CoY>CdY>PbY>BaY»NaY