İstatistiksel düşünme üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies on statistical thinking
  1. Tez No: 978964
  2. Yazar: ZEYNEP TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL, DOÇ. DR. SEVDA GÖKTEPE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 2005–2025 yılları arasında istatistiksel düşünme alanında yayımlanan bilimsel çalışmaları bibliyometrik yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada SCOPUS veri tabanı kullanılmış, farklı türlerdeki 151 yayın analiz kapsamına alınmış ve elde edilen veriler VOSviewer programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle yayınların yıllara, ülkelere, yazarlara, kurumlara ve türlerine göre dağılımı incelenmiş; ardından atıf analizi, ortak yazar analizi, ortak atıf analizi, bibliyografik eşleştirme ve ortak kelime analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, 2020 ve 2024 yıllarının en üretken yıllar olduğunu, ABD'nin en çok yayın üreten ülke, konferans temelli bir kaynak olan Journal of Physics: Conference Series (JPCS)'in ise en fazla yayın barındıran dergi olduğunu ortaya koymuştur. Alan yazında en sık kullanılan anahtar kelimeler“istatistiksel düşünme”ve“istatistiksel akıl yürütme”olarak belirlenmiştir. Garfield ve Ben-Zvi (2008) tarafından yapılan çalışma, en fazla atıf alan yayın olmuştur. Çalışmanın bulguları, istatistiksel düşünme alanının bilimsel yapısını görünür kılmakta ve araştırmacılara alandaki eğilimleri bütüncül bir biçimde sunmaktadır. Böylelikle,gelecekte yapılacak çalışmaların yönlendirilmesine ve matematik eğitimi bağlamında istatistiksel düşünmenin gelişimine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine scientific publications in the field of statistical thinking published between 2005 and 2025 using bibliometric methods. The SCOPUS database was used in the study, 151 publications of different types were included in the analysis, and the data obtained were evaluated using the VOSviewer program. The study first examined the distribution of publications by year, country, author, institution, and type; then, citation analysis, co-author analysis, co-citation analysis, bibliographic matching, and co-word analysis were performed. The findings revealed that 2020 and 2024 were the most productive years, that the US was the country that produced the most publications, and that the Journal of Physics: Conference Series (JPCS), a conference-based source, was the journal with the most publications. The most frequently used keywords in the field were determined to be“statistical thinking”and“statistical reasoning.”The study by Garfield and Ben-Zvi (2008) was the most cited publication. The findings of the study reveal the scientific structure of the field of statistical thinking and provide researchers with a comprehensive overview of trends in the field. Thus, it is expected to contribute to guiding future studies and to the development of statistical thinking in the context of mathematics education.