Kitosan ve kitosan nanopartikülünün dental pulpa kök hücrelerinin osteo/odontojenik farklılaşmasına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chitosan and chitosannanoparticle on osteo/odontogenic di̇fferentiation ofdental pulp stem cells
  1. Tez No: 912355
  2. Yazar: İLAY SENA ALTINOVA GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, kitosanın ve nanopartikül formunun daimi diş pulpa kök hücreleri üzerindeki osteojenik/odontojenik farklılaşma kapasitelerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 20 yaş dişlerinden pulpa kök hücresi izole edilmiş ve akış sitometri analizi yapılmıştır. Kitosan nanopartikülü iyonotropik jelleşme yöntemi ile üretilmiştir. Kitosanın ve nanopartikül formunun 0.1, 0.2 ve 0.5 mg/ml oranlarında dental pulpa kök hücreleri üzerindeki sitotoksisitesi CCK-8 kiti kullanılarak incelenmiştir. Osteojenik farklılaşma kapasitesinin incelenmesi için 14 gün boyunca osteojenik farklılaşma besi yeri uygulanmıştır. Farklılaşma kapasiteleri Alizarin Red boyaması ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel veriler, IBM SPSS V23 programı ile Shapiro-Wilk ve Kolmogorov- Smirnov Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Testi, Dunn Testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the osteogenic/odontogenic differentiation capacities of chitosan and its nanoparticle form on permanent dental pulp stem cells. In our study, pulp stem cells were isolated from wisdom teeth and flow cytometry analysis was performed. Chitosan nanoparticle was produced by ionotropic gelation method. The cytotoxicity of chitosan and its nanoparticle form on dental pulp stem cells at 0.1, 0.2 and 0.5 mg/mL was investigated using the CCK-8 kit. To examine the osteogenic differentiation capacity, osteogenic differentiation medium was applied for 14 days. Differentiation capacities were evaluated by Alizarin Red staining. Statistical data were evaluated using IBM SPSS V23 program, Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov Test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis Test, Dunn Test.